A jogilag Azerbajdzsánhoz tartozó, örmény többségű Hegyi-Karabah területét jószerivel mind egy szálig elhagyták örmény lakói, és anyaországukba távoztak.
Ezt Nazeli Bagdaszárján, az örmény miniszterelnök szóvivője közölte.
Hivatalos adatok szerint 120 ezer örmény élt az enklávéban a szakadár „köztársaság” hét elején bejelentett feloszlatása előtt, és úgy tűnik, Azerbajdzsán maradásra vonatkozó felhívásai nem jártak eredménnyel.
Artak Beglarján volt karabahi jogvédő ombudsman az X közösségi médiaplatformon a következőképpen fogalmazott:
Legfeljebb néhány száz köztisztviselő, segélymunkás, önkéntes és speciális igényű ember maradt, ők szintén távozni készülnek.
Az ENSZ bejelentette, hogy a hétvégén missziót küld Hegyi-Karabahba a humanitárius szükségletek felmérésére, annak ellenére, hogy a szervezetnek három évtizede nincs bejárása a térségbe.
Csütörtökön az enklávé hatóságai elrendelték „minden kormányzati intézmény 2024. január 1-jével történő feloszlatását”, jelezve a több mint három évtizede önhatalmúlag kikiáltott Hegyi-karabahi Köztársaság fennállásának végét.
Ez a túlnyomórészt keresztény régió, mely a Szovjetunió felbomlásakor vált el a muzulmán többségű Azerbajdzsántól, több mint harminc évig állt szemben Bakuval, számos háborút vívva 1988 és 1994 között, valamint 2020 őszén.