Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdán válaszolt azokra az újságírói kérdésére, amelyek Olaszország lehetséges közvetítő szerepének elfogadását firtatták az orosz-ukrán konfliktus rendezése kapcsán. Zaharova válaszát az orosz külügyminisztérium szerda késő este teljes terjedelmében közölte:
Sok ország kinyilvánítja szándékát, hogy részt kíván venni a rendezésben, és néhányan még közvetlenül is felajánlják nekünk közvetítői szolgáltatásaikat. Ferenc pápa, Emmanuel Macron francia elnök, Recep Tayyip Erdoğan török elnök, valamint más állam- és kormányfők, politikusok és közéleti személyiségek beszéltek erről. Egyesek őszinték, mások saját önző céljaikat követik, és megpróbálnak éket verni a tárgyalási folyamatba, hogy külpolitikai haszonra tegyenek szert.
Furcsa azonban olyan országok közvetítési ajánlatait hallani, amelyek az ukrajnai különleges katonai művelet kezdetétől fogva egyértelmű és nagyon agresszív oroszellenes álláspontot foglaltak el, és nemcsak támogatták a véres kijevi rezsimet, hanem jelentős katonai és haditechnikai segítséget is nyújtanak neki. Köztudott, hogy Olaszország a fegyverek és katonai felszerelések széles választéka mellett gyalogsági aknákat is szállít Kijevnek.
Ezek a felelőtlen lépések nemcsak az áldozatok számát szaporítják, beleértve a donbaszi civileket, és késleltetik a konfliktus befejezését, hanem a NATO-országokat is közvetlen katonai konfrontációba sodorhatják Oroszországgal. Kijev nyugati támogatói, akik között sajnos Olaszország is szerepel, azonban nem is gondolkodnak a megálláson, sőt, éppen ellenkezőleg, tovább növelik a készleteiket. Nyilvánvaló, hogy Olaszországot elfogult álláspontja miatt nem tekinthetjük becsületes közvetítőnek, sem pedig a békefolyamat lehetséges garanciavállalójának.
(The Guardian)