- Az orosz légicsapások az éjszaka folyamán egy gázelosztó pontot találtak el Zaproizzsja megyében.
- Zelenszkij: A rendkívül nagy orosz veszteségek ellenére a megszállók még mindig próbálnak előrenyomulni a donyecki, luhanszki és herszoni térségben.
- Az ukrán miniszterelnöke szerint kihívásokkal teli téli hónapok várnak Ukrajnára, de az energiaszükséglet 70 százaléka már fedezve van.
- A NATO megerősítette, hogy Ukrajna egy nap a szövetség tagja lehet, és újabb támogatás mellett kötelezték el magukat.
- A folyamatos orosz bombázások miatt Ukrajna kifogyóban van a megrongált elektromos hálózat pótalkatrészeiből. Az ukránok arra kéri az európai vállalatokat, hogy sürgősen adományozzák nekik a felesleges készleteiket.
- Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese, putyinista provokátor megfenyegette a NATO-t, hogy amennyiben Patriot-rendszereket szállít Ukrajnának, úgy az orosz hadsereg célpontjává válnak.
- Orosz külügy: legitim célpontok a Kijev által használt amerikai műholdak.
- A háború keddi történéseiről itt olvashat.
Olaf Scholz: a NATO közreműködésével kell megvédeni a tengerek alatti kritikus infrastruktúrát
Nemzetközi együttműködéssel meg kell erősíteni a tengerfenéken kiépített kritikus infrastruktúra védelmét, és ezt a munkát a NATO keretei között kell összehangolni
– jelentette ki Olaf Scholz német kancellár szerdán Berlinben.
A kormányfő Jonas Gahr Störe norvég miniszterelnökkel folyatott megbeszélése után, kettejük tájékoztatóján ismertette, hogy Németország és Norvégia közösen kezdeményezi egy testület megalakítását az észak-atlanti szövetség intézményrendszerében azzal a feladattal, hogy hangolja össze a tengerfenéken húzódó kritikus infrastruktúra védelmét szolgáló erőfeszítéseket.
Az energiahordozókat szállító vezetékek és a távközlési kábelek olyan fontosak az országok számára, mint az emberi testben az ütőerek, ezért a biztonságukról is gondoskodni kell – mondta Olaf Scholz, hozzátéve, hogy az ilyen hálózatok jelentőségét az Északi Áramlat földgázvezeték-rendszer elleni támadás is megmutatta. Mint mondta, Németország és Norvégia hagyományosan szoros haditengerészeti együttműködést folytat, különösen a tengeralattjáróval végzett műveletek területén, és ezt tovább erősítették az Északi Áramlat négy vezetéke közül hármat használhatatlanná tévő támadás után.
Az együttműködés újabb állomásaként közösen felkérik Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt az új egyeztető, összehangoló testület megalakítására.
Ezzel egyértelműen jelezni akarjuk, hogy nagyon komolyan vesszük a kritikus infrastruktúra védelmét
– mondta Olaf Scholz. (MTI)