A következő élő közvetítés része Az ukrán elnöki hivatal vezetője szerint további országok keveredhetnek bele a háborúba

Harmincmilliárd dollárt költene a Világbank az élelmezési válság megfélezésére

Andrey BORODULIN / AFP
Andrey BORODULIN / AFP

A Világbank szerdán bejelentette, hogy 30 milliárd dollárt bocsát rendelkezésre az orosz-ukrán háború következtében a világot fenyegető élelmezésbiztonsági válság megfékezése céljából – számolt be a Reuters hírügynökség. Az élelmiszer-ellátással kapcsolatos válsághelyzet lehetséges legfőbb oka, hogy a háború megszakította a két ország gabonaexportjának nagy részét, amelynek meghatározó jelentősége van a világ gabonaellátásában.

Amarjeet Kumar Singh / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

A teljes összeg 12 milliárd dollárnyi új és 18 milliárd dollárnyi már jóváhagyott forrást tartalmaz – közölte a nemzetközi pénzintézet.

Az élelmiszerárak emelkedése pusztító hatással van a legszegényebbekre és a legsebezhetőbbekre

– vélekedett David Malpass, a Világbank-csoport elnöke nyilatkozatában.  Szerinte a piacok tájékoztatása és stabilizálása érdekében kiemelt fontosságú, hogy az élelmiszertermelő országok egyértelmű nyilatkozatokat tegyenek a jövőbeni termelésnövekedésről, válaszul Oroszország ukrajnai inváziójára.

A Világbank közlése szerint a felajánlott összeggel a mezőgazdaságot, a szociális hálót a magasabb élelmiszerárak szegényekre gyakorolt ​​hatásainak enyhítését célozzák meg, valamint vízellátással és öntözéssel kapcsolatos projekteket. A források nagy részét Afrikába és a Közel-Keletre, Kelet-Európába és Közép-Ázsiába, valamint Dél-Ázsiába irányítják. Az ukrajnai háború gabonaellátásra gyakorolt ​​hatása ugyanis ezeket a területeket sújtja leginkább.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank szintén tervezi, hogy 500 millió eurót bocsát rendelkezésre élelmiszerbiztonsági célokra, valamint mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kereskedelmének finanszírozására az Ukrajnának és a háború által érintett szomszédos országoknak szánt 2 milliárd eurós csomagból. Ukrajna ebből az összegből 200 millió eurót, a szomszédos országok pedig 300 millió eurót kapnának.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a szokásos csatornáin keresztül nyújt finanszírozási támogatást.

Vissza a közvetítéshez
Olvasói sztorik