Nagyvilág

Puccs után szükségállapot Mianmarban

MTI / EPA / Mianmari elnöki hivatal
MTI / EPA / Mianmari elnöki hivatal
A nemzetközi figyelmeztetések dacára a hadsereg átvette az irányítást.

Mianmarban őrizetbe vették a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít (kiemelt képünkön), aki kormányfőként irányította az országot, illetve több magas rangú politikust, köztük Vin Mjint államelnököt is – írta az MTI a kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) szóvivőjére hivatkozva.

Az őrizetbevételeket a hadsereg rendelte el, egyúttal felszólította az embereket, ne kövessenek el semmilyen meggondolatlanságot, a törvényeket tartsák be. A délkelet-ázsiai ország fővárosában, Najpjidóban reggel nem működtek a telefonvonalak, blokkolhatták az internetet is, az állami tévé közölte, műszaki okok miatt nem tud sugározni.

A hadsereg egy évig tartó szükségállapotot hirdetett. A fegyveres erők tulajdonában lévő Mijavadi televíziós csatorna közölte, erre az időre a hatalmat Min Aung Hlaing főparancsnok veszi át. Ő szerdán az alkotmány visszavonásáról beszélt.

Az alkotmány minden törvények anyja. Mindenkinek engedelmeskednie kell az alkotmánynak. Azokat a törvényeket, amelyeket nem tartanak be, vissza kell vonni. Ha ez az alkotmány, akkor azt kell visszavonni.

Mianmarban a november 8-i választásokon az Aung Szan Szú Kjí vezette NLD 396 helyet szerzett meg a 476 fős parlamentben. A hadsereg támogatását élvező Szövetségi Szolidaritás és Fejlődés Pártja (USDP) csak 33 mandátumot kapott.

A Mianmart ötven évig  irányító katonaság a szabálytalanságok miatt az eredmények felülvizsgálatát követelte, nem zárta ki a puccs lehetőségét sem, de a választási bizottság szerint semmi sem igazolta a panaszokat.

Az új parlament első ülését hétfőn tartották volna. Pénteken több tucat nagykövetség, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió mianmari diplomáciai képviselete követelte a demokratikus normák tiszteletben tartását a hadseregtől.

Ellenezzük a választás végeredményének módosítására tett kísérleteket, a demokratikus átmenet akadályozását

– írták közös közleményben. Az ENSZ azt írta: nagy aggodalommal követi a mianmari fejleményeket. A világszervezet felszólította a helyi belpolitikai élet szereplőit, hogy tartózkodjanak a lázítástól és a provokációtól, igazodjanak a demokratikus normákhoz, és tartsák tiszteletben a választás eredményét.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik