Moszkva fölényt akar szerezni Európában, „második frontot nyitna”, a nyugati demokráciáknak pedig meg kell akadályozniuk az orosz támadásokat – jelentette ki Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szerdán Lengyelországban az ott állomásozó nemzetközi NATO-zászlóaljnál tett látogatásán.
Pompeo a lengyel vendéglátójával, Jacek Czaputowicz külügyminiszterrel együtt látogatott az észak-lengyelországi Bemowo Piskiébe, a 2017 tavaszán állandó rotációs jelleggel oda telepített NATO zászlóalj katonáihoz, akik között amerikaiak is vannak.
Az amerikai diplomácia vezetője beszédében felidézte: harminc évvel ezelőtt, fiatal tisztként, az akkori Német Szövetségi Köztársaságban (NSZK) a vasfüggöny közelében teljesített szolgálatot, és akkoriban a tábornokokat sokat foglalkoztatta az NSZK esetleges szovjet megtámadása.
Most pedig a NATO védelmi képességeinek növelésével kell foglalkozni az esetleges orosz támadás miatt,
fűzte hozzá Pompeo.
Európai földön folytatott háború az, ami Ukrajnában történik, s ez rávilágított arra, hogy az oroszok éppen itt nyithatnak második frontot,
folytatta az amerikai külügyminiszter. Szerinte Moszkvának „nagy tervei vannak Európa meghódítására, a globális színtéren szerzett szerepének növelésére”.
Az Egyesült Államoknak, valamint a nyugati demokráciáknak minden tőlük telhetőt meg kell tenniük az olyan támadások megállítására, mint amilyen az ukrajnai invázió, a Krím megszállása, illetve az ukrán hajók indokolatlan orosz megtámadása a Kercsi szorosnál – nyomatékosította Pompeo.
Szerinte az Oroszország által tett „destabilizációs próbálkozásoknak határozott ellenállásba kell ütközniük”. Ebben az összefüggésben az amerikai külügyminiszter a NATO jelenlétének növeléséről beszélt a szövetség keleti szárnyán. „Ez a NATO egyik alapelve: az egyik tagállam megtámadását az egész szövetség megtámadásának tekintjük”– utalt Pompeo a NATO alapokmányának ötödik, a kollektív védelemről szóló cikkére.
A tárcavezető méltatta Lengyelországot, amiért növeli védelmi kiadásait. A NATO stratégiájának elsősorban az elrettentő eszközökre kell összpontosulnia – hangsúlyozta Pompeo.
A nagyhatalmak közötti versengés színterén ez még indokoltabb,
jegyezte meg.
Pompeo kedden érkezett Lengyelországba a szerda este Varsóban kezdődő, a közel-keleti helyzetnek szentelt kétnapos globális miniszteri konferenciára, látogatása során kétoldalú tárgyalásokat is folytatott lengyel hivatali partnerével.
Varsó és Washington az amerikai katonai jelenlét lengyelországi növeléséről tárgyal, és az Egyesült Államok részt vállal a lengyel hadsereg korszerűsítésében is. Ennek keretében a szerdán a háromnapos lengyelországi látogatását kezdő Mike Pence amerikai alelnök és Andrzej Dudal lengyel elnök szerződést írt alá a nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszer (HIMARS) szállításáról.
A 20 önjáró rakétarendszerről és a hozzá való munícióról szóló szerződés értéke 414 millió dollár. A rendszert harci körülmények között alkalmazták Afganisztánban, Irakban és Szíriában. A rakéták hatótávolsága 70-től 300 kilométerig terjed. Az amerikai Lockheed Martin vállalat gyártja őket. A világon az Egyesült Államokon kívül 18 ország állította hadrendbe.
(MTI)
Kiemelt kép: Mike Pompeot (j) fogadja Jacek Czaputowicz Varsóban 2019. február 12-én. MTI/EPA/PAP/Pawel Supernak