Trump pénteki közleményében arról tájékoztatott, hogy a szenátus igazságügyi bizottságának kérésére utasította újabb vizsgálatra az FBI-t, hogy ezáltal naprakészebbé váljanak a főbírójelölt aktái. Trump hangsúlyozta, hogy a pótvizsgálatnak korlátozott mértékűnek kell lennie, és kevesebb mint egy hét alatt le kell bonyolítani.
A Fehér Ház eddig azon az állásponton volt, hogy új FBI-vizsgálatra nincs szükség, mert a főbírójelöltet már átvilágították.
Brett Kavanaught több nő is szexuális zaklatással vádolta meg az elmúlt napokban. Egyiküket, az 51 éves Christine Blasey Ford pszichológus professzort csütörtökön hallgatta meg a szenátus igazságügyi bizottsága, és ugyanaznap Kavanaugh is a testület elé állt. A szenátusi meghallgatásuk kilenc órán át tartott. Ford egy 1982-es esetről beszélt, és azt állította, hogy Brett Kavanaugh és egyik barátja részegen betuszkolta őt egy szobába, ahol Kavanaugh megpróbálta levetkőztetni és megerőszakolni, betapasztotta a száját. A főbírójelölt azonban ártatlannak mondta magát, többször és határozottan tagadta a vádakat.
Az amerikai szenátus igazságügyi bizottsága csekély támogató többséggel a szenátus egésze elé küldte az ügyét, és tudatta, arra fogja kérni Trumpot, hogy az FBI-nál kezdeményezzen az ügy hátterét feltáró pótlólagos vizsgálatot, amelyet legkésőbb október 5-ig le kell bonyolítani. Ezt eddig is követelték a bizottság demokrata szenátorai, de a republikánusok mereven elzárkóztak ettől. Azután fordult a kocka, hogy Jeff Flake arizonai republikánus szenátor az utolsó percben gyakorlatilag a demokraták álláspontjára helyezkedett, és úgy foglalt állást, hogy a végleges szenátusi szavazás előtt le kell folytatni a tényfeltáró vizsgálatot az FBI-nál, amire azonban csak Trump adhatott utasítást. A szenátusi republikánus vezetői beleegyeztek ebbe, és a vizsgálat végéig elhalasztották a végleges szavazást.
Trump bejelentése után Kavanaugh a Fehér Ház által kiadott közleményben tudatta, hogy továbbra is együttműködő lesz. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy jelölési folyamat során az FBI már kihallgatta.
(MTI, fotó: AFP/ SAUL LOEB)