A szerző, Laure Mandeville szerint Magyarország még mindig nem tért magához a trianoni traumából, s a Horthy-rendszer nacionalizmusa, majd a fájdalmas rendszerváltás is hozzájárult a magyaroknak a liberalizmussal szemben álló mentalitásához. Orbán Viktor miniszterelnöksége ennek a történelmi folyamatnak az eredménye, és a folyamatot Kelet-Európában jobban megértik, mint Nyugat-Európában.
A szerző látja, hogy a nemzeti identitás védelme a Fidesz által 2010 óta meghirdetett konzervatív forradalom egyik kulcstémája.
A Le Figaro szerint Orbán Viktor kihasználja a liberális ciklus kimerülését, amikor dicső múltat és védelmező államot emleget, s egy olyan projektet hirdetett meg, amely az értékek terén kulturális ellenforradalommá vált a család védelmével, a keresztény gyökerekhez való ragaszkodással, a multikulturalizmus elutasításával vagy az abortusz és a melegházasság liberális gondolatának ellenzésével.
Trócsányi László igazságügyi miniszter a lapnak elmondta: a kormány a nyílt társadalomról szóló elképzelést veti el, amely kedvez a globalizációnak és emberi jogként tekint a migrációra, ezért szállt szembe az Orbán-kormány Soros György milliárdossal. A miniszter elmondta, hogy míg mások a szolidaritás elvét emlegetik a magyar kormánynak, addig az a biztonság elvét tartja szem előtt.
Kiemelt kép: Marjai János / 24.hu