Magyarországgal és az április 8-i országgyűlési választásokkal foglalkozik szerdai, véleménycikkében a brit Guardian.
Cas Mudde, az írás szerzője feleleveníti, hogy tavaly nyáron a budapesti CEU-n tartott vitaindító előadást a populista kihívásokra adható válaszokról. A témáról akkor elmondta, a radikális szélsőjobb a hangos kisebbséget képviseli, mintsem a csendes többséget, és inkább a liberális demokrácia erősítésére kell fókuszálni, mintsem a populista jobboldal gyengítésére.
Amikor arról kérdezték, Magyarországon mi lenne a teendő, azt felelte, Orbán illiberális demokráciáját csak úgy lehet megtörni, ha az ellenzéken belül a liberális demokraták és az illiberális demokraták együttműködnek. A teremben ekkor sokan elkezdték csóválni a fejüket:
együttműködni a Jobbikkal? Nem rosszabbak, mint Orbán Fidesze?
Cas Mudde szerint elméletileg de, a gyakorlatban viszont nem.
Mint fogalmaz, a Jobbik jelenleg kevésbé radikális vonalon mozog, mint a Fidesz, és egy esetleges Jobbik-kormány szinte biztosan rosszabb hatással lenne a liberális demokráciára, mint a mostani Fidesz-kormány. A helyzet viszont az, teszi hozzá, hogy a Jobbik nincs kormányon, és valószínűleg nem is lesz. Ellenben a Fidesszel.
A szerző ezután megjegyzi, hogy a Fidesz 2010 óta folyamatosan leépíti a liberális demokráciát: átírták az alkotmányt, haverokat neveztek ki minden pozícióra, az oligarchákat távol tartják a börtönbüntetésektől, az ellenzéki politikusok megvesztegetésével és a kamupártok létrehozásával pedig manipulálják a választási folyamatot.
Visszatérve az előadásra, Mudde elmeséli, hogy a CEU hallgatóságának egy része határozottan elutasította ezt a felvetést, mert a Jobbik szerintük törvényesítené a szélsőjobbot.
A liberális ellenzéki pártoknak nem azért kell együttműködnie a Jobbikkal, mert elfogadják a populista nézeteiket. Ennek ellenére kell velük dolgozniuk! Az egyetlen cél, hogy taktikai szövetség jöjjön létre annak érdekében, hogy a Fidesz ne üsse ne az utolsó szöget Magyarország liberális demokráciájának a koporsójába
– fogalmaz az író.
A lap egyébként szerdán egy másik cikkben külön Miskolccal is foglalkozott annak kapcsán, hogy az embereket a migránsokkal riogatják, holott senki nem látott a városban még egyet sem.
Kiemelt kép: Europress/AFP/Kisbenedek Attila