Nagyvilág

Kitört a hidegháború a médiában

Kilenc állami finanszírozású amerikai médiumot minősített külföldi ügynöknek az orosz igazságügyi minisztérium, válaszul arra, hogy az Egyesült Államok az elnökválasztási kampány manipulálásával megvádolt orosz állami RT America televíziót, valamint a Sputnik rádió és hírügynökséget jegyezte be külföldi ügynökként.

Az amerikaiak lépését alátámasztja, hogy sorra jönnek a hírek arról, hogy az oroszok beavatkozhattak az amerikai elnökválasztásba. Fordítva semmi ilyesmiről nem tudni.

Oroszországban az Amerika Hangja rádiót, a vele közösen üzemeltetett Nasztojascseje Vremja (Current Time) televíziót, valamint a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió szerkesztőségét, illetve annak hat regionális részlegét: a tatár-baskír szolgálatot (Azatiq Radiosi), valamint a Szibir.Realiit, az Idel.Realiit, a Faktografot, a Kavkaz.Realiit és a Krim.Realiit kezelik ezentúl külföldi ügynökként.

Válaszul arra, hogy Washingtonban a külföldi ügynökként való bejegyeztetésre megvonták az RT kongresszusi belépőjét, az orosz parlament alsóháza a tervek szerint még kedden, a felsőház pedig december 15-én kitilthatja az amerikai újságírókat.

Vlagyimir Putyin november 25-én hagyta jóvá azt a törvénymódosítást, amely a tömegtájékoztatási eszközökre is kiterjesztette a külföldi ügynökké minősítés lehetőségét, ha azok a határon túlról érkező támogatásban részesülnek. Korábban ez a szabályozás a nem kormányzati szervezetekre vonatkozott.

Az új szabályozás azokat a médiumokat érinti, amelyek külföldi kormányok, kormányszervek, külföldi állampolgárságú vagy állampolgársággal nem rendelkező személyek avagy azok megbízottjai részéről részesülnek pénzügyi vagy más anyagi támogatásban. A jogszabály kiterjed azokra a sajtóorgánumokra is, amelyeket az ilyen forrásokból részesülő orosz jogi személyek támogatnak.

A szabályozás értelmében a külföldi ügynökként nyilvántartott médiumoknak nyilvánosan be kell majd jelenteniük, hogy ilyen minőségben működnek, és rendszeresen be kell számolniuk pénzügyeikről és személyzeti politikájukról.

Ez az orosz lépés lényegében annak a törvénynek a továbbvitele, amelyről az Orbán-kormány azt a civil törvényt másolta, amely miatt nem csak tömegtüntetések voltak Budapesten, gyűjt az eltörléséért aláírásokat a Momentum, hanem az EU-ban is kritikusan vizsgálják.

Kiemelt kép: AFP PHOTO / SPUTNIK / Mikhail KLIMENTYEV

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik