Kormányzati források szerint a kampányidőszak október 10-én kezdődhet, a voksolást pedig 22-én tarthatják.
A kormányfő helyi idő szerint este hatkor sajtótájékoztatót tart, amelyen hivatalosan is bejelenti döntését. Abe alig két héttel ezelőtt még tagadta, hogy az alsóház feloszlatására készül.
A miniszterelnök, aki egyben a kormányzó konzervatív LDP vezetője is, így akar széleskörű támogatottságot szerezni a növekvő észak-koreai fenyegetés miatt átalakításra szoruló biztonságpolitikájának, valamint új jóléti intézkedéseinek.
Ellenzéki pártok is bírálták a kormányfő döntését, azzal érvelve, hogy semmi sem indokolja az alsóház idő előtti feloszlatását. A képviselők mandátuma 2018 decemberében járna le. Bírálók szerint a képviselőház feloszlatására valójában azért kerül sor, mert az országgyűlésben egyre sűrűbben támadták a miniszterelnököt nepotista intézkedései és botrányai miatt.
A miniszterelnök szeretne hivatalban maradni a 2020-as olimpiai játékokig, és szeretne abban a helyzetben lenni, hogy még ugyanabban az évben módosíthassa az alkotmányt
– vélekedett Abe lépéséről Jora Maszao helyi politikai újságíró.
Japán alkotmányát a második világháború után, az ország amerikai megszállása idején amerikai segítséggel és jóváhagyással szövegezték; 1947-ben lépett életbe, és azóta nem módosították.
Az ellenzéki pártok a Demokrata Párt vezetésével azt fontolgatják, hogy egységbe tömörülnek az LDP-vel szemben. Koike Juriko tokiói kormányzó bejelentette: Remény (Kibo) néven új pártot hoz létre. Koike tömörülése várhatólag többeket vonz majd a teljes politikai palettáról. A kormányzó szeretne országszerte jelölteket állítani a választásra.
(MTI)