Nagyvilág

Nemzetközi jogász: nem sértett jogszabályt Hollandia

Tóth Norbert szerint "jogelvbe valószínűleg ütközik, de jogszabályba nem", hogy nem engedték leszállni szombaton Hollandiában a török külügyminiszter repülőgépét.

Tóth Norbertet vasárnap az M1 aktuális csatornán kérdezték azzal kapcsolatban, hogy Hollandia visszavonta a Mevlüt Cavusoglu török külügyminisztert Hollandiába szállító repülőgép leszállási engedélyét; ez a nemzetközi jogász szerint az államok közötti baráti kapcsolatok elvét “valószínűleg sérti”, de konkrét jogszabályt nem.

Tóth Norbert elmondta, hogy a Velencei Bizottság pénteki nyilatkozatában úgy foglalt állást, az elnöki rendszer bevezetéséről szóló török alkotmánymódosítási javaslat veszélyes visszalépés a demokrácia útján.

A nemzetközi jogász jelezte: nem önmagában az elnöki rendszer bevezetésének tervét kritizálták, hiszen ilyen sok országban van, hanem azt, hogy a javaslat nagyon erős végrehajtó hatalmat adna az elnöknek, ezzel párhuzamosan gyengítené a parlamentet, valamelyest gyengítené az igazságszolgáltatást és a hadsereget is. Utóbbit ugyanakkor Tóth Norbert a tavalyi puccskísérlet miatt “érthető törekvésnek” nevezte.

Álláspontja szerint a javaslat legproblémásabb része, hogy ezzel az elnök “szinte bármikor” feloszlathatja a parlamentet.

*

A két NATO-szövetséges ország, Törökország és Hollandia között amiatt robbant ki diplomáciai konfliktus, hogy a holland kormány nem engedélyezte, hogy a korábban szankciókkal fenyegetőző török külügyminiszter repülőgépe leszálljon az országban, majd a török családügyi minisztert is visszafordították Németországba szombaton.

Mindkét miniszter egy Rotterdamba meghirdetett kampányeseményen vett volna részt, ahol a török államfő hatalmát kiszélesítő alkotmányreform mellett érveltek volna. A kérdésről, amelynek értelmében megszűnik a miniszterelnöki tisztség és az államfő lesz a végrehajtó hatalom feje, április 16-án tartanak ügydöntő népszavazást Törökországban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik