Ez a legnagyobb és visszavonhatatlan célunk: jó kapcsolatokat kialakítani Szíriával és Irakkal, valamint a Földközi- és Fekete-tengereket körülölelő szomszédjainkkal
– hangsúlyozta beszédében Yildirim.
Normalizáltuk kapcsolatainkat Oroszországgal és Izraellel. Biztos vagyok abban, hogy rendezni fogjuk kapcsolatainkat Szíriával is. Annak érdekében, hogy a terrorizmus elleni harc sikerrel járjon, vissza kell a stabilitásnak térnie Szíriába és Irakba
– fűzte hozzá a török kormányfő.
Törökország számít Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének egyik legnagyobb ellenfelének, Ankara nemegyszer hangot adott annak az álláspontjának, miszerint csak Aszad távozásával stabilizálódhat Szíria. Törökország emellett több szíriai ellenzéki csoportot is támogat.
A török álláspont ugyanakkor szembe megy a rezsim oldalán Szíriában beavatkozó Oroszországéval, amellyel az orosz vadászgép tavaly novemberi lelövése miatt megromlott diplomáciai és gazdasági kapcsolatok rendezését június végén kezdte meg Ankara.
A Reuters hírügynökség szerint az Aszad megbuktatását sürgető török álláspont miatt Törökország eltávolodott az Egyesült Államok vezette terrorellenes koalíciótól is, amely a Szíriában és Irakban nagy területeket uraló Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet elleni küzdelemre összpontosít.
Törökország ugyancsak június végén írta alá Izraellel a kapcsolataik rendezéséről szóló megállapodást. A két ország kapcsolatai 2010-ben szakadtak meg, miután az izraeli haditengerészet megölt tíz török állampolgárságú, palesztinokat támogató aktivistát, akik a blokád alá vont Gázai-övezetbe akartak hajózni.
A Reuters hírügynökség ezzel a török miniszterelnök hallgatólagosan azt ismerte el, hogy Ankara korábbi külpolitikája miatt az utóbbi időben elszigetelődött.