2002. október 23-26. – OROSZORSZÁG
Negyven álarcos csecsen fegyveres 912 embert – köztük 62 külföldit – ejtett túszul Moszkvában a Dubrovka Színház épületében. A támadók a több mint ötven óráig tartó túszdráma során egy szökni próbáló lányt lelőttek, később számos gyermeket, terhes nőt és külföldi állampolgárt elengedtek. A hatóságok 26-án egy kábító gáz máig vitatott bevetése után megrohamozták a színházat. Az áldozatok közül sokan gázmérgezésben vesztették életüket. A túszszabadító műveletben 130 civil és 40 csecsen terrorista vesztette életét.
2003. november 15. – TÖRÖKORSZÁG
Isztambulban két zsinagógánál öngyilkos merénylők gépkocsiba rejtett pokolgépet robbantottak. A merényletben 25 ember életét vesztette és mintegy 300 megsebesült. A robbantást a Nagy Iszlám Keleti Harci Front nevű militáns török csoport vállalta magára. November 20-án szintén Isztambulban két nagy erejű robbanás történt, az egyik egy bank, a másik a brit konzulátus közelében. Az áldozatok száma: 28 halott, 450 sebesült. Meghalt a brit főkonzul is. A merényletek elkövetését az al-Kaida terrorszervezet vállalta.
2004. március 11. – SPANYOLORSZÁG
Madrid pályaudvarain több robbanás történt. A merényleteknek 192 halálos áldozata és 1421 sebesültje volt. Március 14-én az al-Kaida terrorszervezet vállalta magára a merényletek elkövetését. Az Európai Parlament a terrorakciók emlékére március 11-ére meghirdette a terrorizmus áldozatainak európai emléknapját.
2005. július 7. – NAGY-BRITANNIA
Londonban legalább 56 halálos áldozatot és több száz sebesültet követelő, összehangolt robbantásos merényletsorozatot követtek el. Csaknem egy időben négy pokolgép robbant a földalatti-hálózat három forgalmas állomásán, és felrobbantottak egy városi buszt is. A robbantásokat két, az al-Kaida terrorhálózathoz tartozó szervezet is magára vállalta. 21-én újabb négy merényletet kíséreltek meg szintén Londonban, a metróban és egy buszon, de a detonátorok nem léptek működésbe.
2006. augusztus 21. – OROSZORSZÁG
Moszkva keleti részében egy piacon robbantásos merényletet követtek el. Tízen meghaltak, 49 ember megsebesült.
2008. július 27. – TÖRÖKORSZÁG
Két pokolgép lépett működésbe Isztambul egyik külvárosában, tizenhárom ember életét vesztette, 154-en megsebesültek.
2009. november 29. – OROSZORSZÁG
Felrobbantották a Moszkva és Szentpétervár között közlekedő Nyevszkij Expresszt, kisiklott több vagon, 26 ember életét vesztette, 81-en megsebesültek.
2010. március 29. – OROSZORSZÁG
Öngyilkos csecsen merénylők két moszkvai metróállomáson robbantásos merényletet követtek el. A támadásban 40 ember meghalt, több mint 90-en megsebesültek.
2011. január 24. – OROSZORSZÁG
A moszkvai Domogyedovói repülőtéren egy öngyilkos merénylő akciója során harminchét ember vesztette életét, köztük 12 külföldi. A sérültek száma elérte a 130-180 főt.
2011. április 11. – FEHÉROROSZORSZÁG
Minszkben a metró Oktyabrszkaja állomásánál távirányítású pokolgép robbant fel. Tizenhárman életüket vesztették és 161-en megsebesültek.
2011. július 22. – NORVÉGIA
Pokolgép robbant Oslo központjában, a kormányzati negyedben, nem sokkal később a közelben, Utoya szigetén a kormányzó párt ifjúsági szekciójának táborában rendezett vérengzést egy rendőri egyenruhába öltözött férfi. A 32 éves, szélsőséges jobboldali, keresztény fundamentalista elveket valló tettes, Anders Behring Breivik 77 emberrel végzett.
2012. március 11-22. – FRANCIAORSZÁG
Egy algériai származású férfi március 11-én és 15-én a francia hadsereg három katonáját lőtte agyon a dél-franciaországi Toulouse és Montauban városában, majd 19-én két óvodás és egy iskolás gyermeket és egy fiatal rabbit lőtt le a toulouse-i zsidó iskola előtt. A magát az al-Kaida iszlamista terrorszervezet tagjának mondó Mohamed Merah 21-én a kivezényelt kommandósok elől lakásában barikádozta el magát, s másnap életét vesztette a tűzharcban.
2012. július 18. – BULGÁRIA
Egy öngyilkos merényletben hat izraeli turista és a bolgár buszsofőr is meghalt a Fekete-tenger partján található Burgaszban, amikor bomba robbant egy izraeli turistákat szállító buszon.
2014. május 24. BELGIUM
Brüsszel belvárosában négy ember halt meg, amikor a zsidó múzeum előtt egy férfi tüzet nyitott a járókelőkre. A 29 éves, francia tettes, akit június 1-jén Marseille-ben tartóztattak le, korábban Szíriában egy iszlamista szervezetben harcolt – ő az első dzsihadista, aki Európába visszatérve terrorista támadást követett el.
2015. január 7. – FRANCIAORSZÁG
Francia dzsihadisták megtámadták a Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilap székházát Párizsban. Tizenkét embert agyonlőttek, közöttük nyolc újságírót és két rendőrt, további tizenegyet pedig megsebesítettek. Egy rendőrségi rajtaütésben később megölték a támadókat.
(Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának összeállítása.)