Brett Rierson tájékoztatóján megemlítette a Bill és Melinda Gates Alapítványt, amely 50 millió dollárral járult hozzá az ebola elleni küzdelemhez és Mark Zuckerberget, a Facebook vezérigazgatóját, aki feleségével 25 millió dollárt ajánlott fel. A kínai milliárdosok hozzájárulását hiányoló Rierson “finoman” Nyugat-Afrika kínai beruházóit külön is megemlítette.
A Világélelmezési Program attól tart, hogy különösen három országban, Libériában, Sierra Leonéban és Guineában – ahol sok gazdálkodó menekülőre fogva elhagyta földjét, magára hagyta állatait – súlyos élelmiszerhiány és tömeges éhínség fenyeget.
Kína korábban már bejelentette, hogy 6 millió dolláros felajánlásával épp e három legsúlyosabban érintett országot kívánja – egyenlő arányban – segíteni. Kína az öt legbőkezűbb donor egyike a Világbank, az Egyesült Államok, az ENSZ Központi Sürgősségi Segélyalapja (CERF) és Japán mellett – jegyezte meg Rierson.
Libéria nagykövete, Dudley Thomas konkrét számok nélkül arról beszélt, hogy vállalati felajánlásokat is kaptak. A kínai kormány hivatalos adatai szerint Kína eddig körülbelül 40 millió dollár értékű segéllyel járult hozzá a vírus okozta helyzet enyhítéséhez. Elhangzott, hogy az elsők között küldött egészségügyi szakembereket Sierra Leonéba, továbbá gyógyszereket, mobil laboratóriumokat és egyéb eszközöket szállított a fertőzéssel sújtott térségbe.
A WFP elsősorban rizs, lencse, sárgaborsó és kevert gabonafélék vásárlására költi majd a kapott pénzt. A kínai hozzájárulás több mint 300 ezer ember egyhavi élelmezését teszi lehetővé, továbbá olyan tápanyagok beszerzését, amelyekkel az alultápláltság kialakulását igyekeznek megelőzni.
A WFP eddig 59 millió dollárt gyűjtött, körülbelül egyharmadát annak, mint amennyire becslések szerint szükség lehet az Ebola elleni harcban az érintett lakosság sürgősségi ellátására.