Nagyvilág

Történelmi pillanat Afganisztánban

Az első békés, demokratikus hatalomváltás zajlot le a közép-ázsiai országban, pár hónappal a nemzetközi biztonsági erők kivonulása előtt.

Beiktatták hivatalába hétfőn Afganisztán új államfőjét, Asraf Gánit, aki Hamid Karzai elnök örökébe lép – közölte a helyi sajtó. A közép-ázsiai ország legújabb kori történetében ez lesz az első békés, demokratikus hatalomváltás, pár hónappal a nemzetközi biztonsági erők kivonulása előtt.

Gáni azt ígérte, hogy teljesen új korszakba vezeti az országot, amelyben megszűnik az erőszak, és békés jövő felé haladnak az újonnan létrehozott nemzeti egységkormány révén, a külföldtől függetlenül. Az új vezetés első feladatai között szerepel egy biztonsági megállapodás aláírása az Egyesült Államokkal.

További feladatai között sorolta fel a korrupció elleni küzdelmet, mert – mint mondta – az erőszakon kívül ez a másik fő akadálya az ország fejlődésének.

A fővárosban, Kabulban megtartott hétfői beiktatási ceremóniára Gáni fekete, az ország déli részén népszerű turbánban érkezett az elnöki palotába. Korábbi vetélytársa, a leendő kormányfő, Abdulla Abdulla két székkel arrébb foglalt helyett, míg a leköszönő Hamid Karzai kettőjük között ült.

Az országban idén április 5-én tartották az elnökválasztás első fordulóját. Azt Abdulla Abdulla nyerte meg, de nem szerezte meg a szavazatok több mint 50 százalékát. Emiatt június 14-én második fordulót tartottak, amelynek győztese már Gáni lett. Abdulla kiterjedt választási csalással vádolta meg ellenlábasát, akinek győzelmét nem volt hajlandó elfogadni. A hónapokig tartó huzavona után, szeptember 21-én egyezség született a két rivális között arról, hogy Gáni lesz az elnök, Abdulla pedig egyfajta miniszterelnöki tisztséget tölt majd be.

Az eredeti menetrend szerint a 2001 óta hivatalban lévő, már több mint tizenhárom éve kormányzó Hamid Karzai utódának már augusztus elején hivatalba kellett volna lépnie.

Karzai hétfőn arról beszélt, hogy több mint egy évtized után örömmel távozik posztjáról, amelyről nemrégiben a kabuli amerikai nagykövet is azt mondta, hogy az egyike volt a világ legnehezebb tisztségeinek.

Gáni a legnagyobb kihívásnak azt nevezte, hogy az afgánok játsszák a főszerepet az ország jövőjében, és szűnjék meg a függés a külföldtől. Ez a célkitűzés azonban a kezdetben nem így lesz, mert az országban állomásozó Nemzetközi Biztonsági Erők (ISAF) mandátumának év végi lejárta után is várhatóan 2016 végéig Afganisztánban marad 9800 amerikai katona, akik főleg az afgán biztonsági erők kiképzésével, tanácsadással fognak foglalkozni és támogatást nyújtanak a helyi fegyveres szerveknek.

Az új elnöknek gondot okoz majd az, hogy miképpen teremtse meg a biztonságot az országban. A beiktatási ünnepséget megelőzően is egy autóba rejtett pokolgép robbant nem messze a kormányzati negyedtől, majd tálib fegyveresek tüzet nyitottak. A kirobbant összecsapásban a rendfenntartó erők megöltek hét tálibot, de életét vesztette négy rendőr és két civil is. A kabuli repülőtérre vezető út mentén pokolgép robbant fel, senki sem sebesült meg – közölték tisztviselők. Ugyancsak hétfői közlés szerint a tálib szélsőségesek elraboltak, megkínoztak és megöltek egy afganisztáni származású ausztrál állampolgárt. Gazni tartomány kormányzóhelyettese közölte: a férfi 14 évvel korábban menekült el Afganisztánból, és látogatóban járt a hazájában. “Nem csinált semmit, nem volt semmi köze a kormányhoz” – jegyezte meg az illetékes.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik