Nagyvilág

Kéttonnányi elefántcsontot foglaltak le

Ez az idei legnagyobb fogás Kenáyban.

A kenyai hatóságok kéttonnányi csempészett elefántcsontot foglaltak le csütörtökön Mombasa kikötővárosban – jelentette be a kenyai vadvédelmi szolgálat (KWS).

“A rendőrség és a KWS közös akciójában kétszázhuszonnyolc egész elefántagyart és hetvennégy kisebb darabot foglaltak le egy raktárban” – közölte a szolgálat, hozzátéve, hogy a csempészáru súlya 2,152 tonna.

A hatóságok beszámolója szerint ez az idei legnagyobb fogás az elefántcsont tranzitállomásaként is ismert Mombasában. Két gyanúsítottat, köztük a raktár tulajdonosát őrizetbe vették – írja az MTI.

Paul Muya, a vadvédelmi szolgálat egyik szóvivője arról tájékoztatott, hogy a törvények szigorítása óta védett állatfajok trófeáinak illegális birtoklása és kereskedelme miatt akár életfogytiglani börtönbüntetés vagy 20 millió shillinges (51,6 millió forintos) pénzbüntetés is kiszabható Kenyában.

Azt egyelőre nem tudni, hogy az elefántagyarak Kenyából vagy esetleg a környező országokból származnak, valamint a szállítmány végállomása is ismeretlen. Az elefántcsont nemzetközi kereskedelmét 1989-ben betiltották, mert a világ elefántállománya 40 év alatt egymillióról 600 ezerre csökkent.

Az orvvadászat az utóbbi időben jelentősen megnőtt Afrika Szahara alatti térségében, ahol felfegyverzett bűnbandák mészárolják le az elefántokat és orrszarvúkat, hogy ellássák elefántcsonttal és orrszarvútülökkel az egyre szélesedő ázsiai piacot. Csak Afrikában évente mintegy 30 ezer elefántot mészárolnak le az agyaráért. A rinocéroszok porrá zúzott szarvát ázsiai orvosságokban alkalmazzák, míg az elefántagyarból főként ékszert és dekorációt készítenek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik