Nagyvilág

Hatalmas vérengzés volt Dél-Szudánban

Civilek százait mészárolták le etnikai alapon a dél-szudáni Bentiu olajkitermelő településen Riek Machar volt alelnök táborának csapatai, amelyek december óta állnak szemben a kormányhadsereggel - közölte hétfőn az ENSZ dél-szudáni missziója (UNMISS).

A világszervezet közleménye szerint a Machar-párti erők április közepén több mint kétszáz embert öltek meg egy mecsetben és másokat egy templomban, az ENSZ által kiürített épületekben és a város kórházában.

A mecsetben több száz volt a sebesültek száma a dokumentum szerint, amely leírja, hogy a behatolók “bizonyos nemzetiséghez vagy etnikumhoz tartozókat biztonságba helyeztek, a többieket pedig ölni kezdték”.

Bentiu Dél-Szudán olajban gazdag északi Unity szövetségi államának székhelye, amelyet Machar fegyveresei április 15-én visszafoglaltak a Salva Kiir dél-szudáni elnökhöz hű csapatoktól.

Amikor Machar egységei “bevették Bentiut (…), átkutattak bizonyos helyeket, ahol dél-szudáni és külföldi civilek menedéket találtak, és e civilek százait ölték meg, miután megállapították etnikai hovatartozásukat vagy nemzetiségüket” – olvasható az ENSZ dél-szudáni missziójának közleményében.

Dél-Szudánban azután törtek ki harcok, hogy Kiir elnök államcsínnyel vádolta meg tavaly júliusban menesztett alelnökét. Utóbbi ezt tagadja, és azzal vádolja az államfőt, hogy valójában csak politikai ellenfeleit akarja eltávolítani.

A Kiirnek és Macharnak a korábbi vezetésen belüli belharcából fakadó konfliktushoz járulnak még a dinka és a nuer népcsoport közötti ellentétek – Kiir az előbbi, Machar az utóbbi etnikumhoz tartozik. Itt vannak a gyökerei a kartúmi központi hatalom elleni, 1983-tól 2005-ig tartó szudáni polgárháborúnak is, amely végül Dél-Szudán függetlenné válásához vezetett 2011 júliusában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik