Nagyvilág

Szabadlábon az amerikai, aki hazudott a bostoni robbantóról

Bostoni-merenylet(960x640)(2).jpg (bostoni merénylet)
Bostoni-merenylet(960x640)(2).jpg (bostoni merénylet)

Százezer dollár óvadék fejében az illetékes bíró szabadlábra helyezte hétfőn Robel Phillipost, akit azzal vádolnak, hogy a bostoni robbantásos merénylet feltételezett elkövetőjének, Dzsohar Carnejevnek az érdekében hazudott a nyomozóknak.

A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerint Carnajev három barátja, az etióp származású, de amerikai állampolgár Phillipos, valamint a kazah állampolgárságú Azamat Tazsajakov és Diasz Kadirbajev a robbantás után Dartmouthban behatolt a merénylettel vádolt csecsen kollégiumi szobájába. Innen a két kazah több tárgyat elvitt, köztük Carnajev laptopját, valamint egy petárdákat tartalmazó hátizsákot. Philippos hamis vallomást tett az ügyben nyomozó hatóságoknak.

Ügyvédje szerint Philippos egy “ijedt és zavarodott 19 éves”, aki nem tudott a terrortámadás tervéről, sőt a robbantást megelőzően legalább két hónapig nem beszélt Carnajevvel, ezenkívül nem igaz, hogy részt vett a bizonyítékok eltávolításában.

A vádlottat a legrosszabb esetben 8 évi szabadságvesztésre és 250 ezer dollár pénzbüntetésre ítélhetik.

A két kazahot május 14-én hallgatják meg a bíróságon. Rájuk, ha bűnösnek találják őket, fejenként ötévi börtönt és negyedmillió dollárt szabhatnak ki.

Senki nem hajlandó eltemetni

Noha Tamerlan Carnajev holttestét Peter Stefan temetkezési vállalkozó a család megbízásából még a múlt héten elszállította a halottasházból, hétfőn még mindig nem sikerült olyan temetőt találni Massachusetts államban, amelynek fenntartója hajlandó volna parcellát biztosítani a sírnak.

Stefan kijelentette: a Carnajev fivérek anyja, Zubeidat Carnajeva megüzente neki, hogy fia holttestét Oroszországba akarja szállítatni. A vállalkozó azonban kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az orosz hatóságok erre engedélyt adnának, ezért tovább keresi a lehetőséget a halott egyesült államokbeli eltemetésére.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik