A CoR bírálja az új alkotmányt, mert “az Országgyűlés feloszlathatja – az alkotmánybíróság kötelező érvényű ítélete nélkül – a választott önkormányzati testületet, ha az megsérti az alkotmányt”. Mercedes Bresso, a CoR elnöke az uniós intézmény négy politikai csoportjának vezetőivel egyetértésben fogalmazta meg bírálatát.
Továbbá – állítja a CoR – az alkotmány az önkormányzati tulajdon önálló menedzsmentjének jogait is megnyirbálja az “államosítás” lehetőségével. Bresso közleménye az Európa Tanács Velencei Bizottságának tavaly júniusi álláspontjára hivatkozik, amely a sarkalatos törvénytervezetet elemezte.
A négy politikai csoport vezetői aggodalmuknak adnak hangot, mert “a helyi hatóságokat nem csak politikai értelemben éri veszteség, de akkor is, ha Magyarországnak nem sikerül a stabilitási megállapodás szellemében csökkenteni költségvetési hiányát”. Hiszen – hivatkoznak Olli Rehn, az Európai Bizottság tagjának nyilatkozatára – Brüsszel visszatarthatja az uniós felzárkóztatási alap anyagi eszközeit.
“Ha kockán forognak a helyi demokrácia alapelvei, akkor az Európai Uniónak mint értékközösségének cselekednie kell. Felszólítom a magyar hatóságokat, hogy igazi és építő párbeszéd révén minél előbb megoldódjanak ezek a problémák” – hangzik a CoR elnökének nyilatkozata, aki hangsúlyozza, hogy ilyen helyzetben az összes európai intézmény közös felelőssége az európai értékek megőrzése.