- Rendkívül kiélezett versenyben feszül egymásnak a demokrata párti alelnök Kamala Harris és a volt elnök, a republikánus Donald Trump, hogy valamelyikük 2025 januárjától beülhessen a Fehér Házba
- Az éjszaka során mindkét jelölt hozta a kötelezőt: Trump sorra húzta be a vörös államokat, miközben Harris begyűjtötte a kékeket. Floridában és Texasban is nagyot nyert Trump: mindkét államban kétszámjegyű lett az előnye. Eközben Harris a várakozásoknak megfelelően hozta New Yorkot és Kaliforniát.
- Azonban Trump idővel egyre magabiztosabb előnyre tett szert a választás sorsát eldöntő hét csatatérállamban, melyek közül előbb Észak-Karolinát, majd Georgiát és végül Pennsylvaniát is megnyerte. Ezzel lényegében nullára csökkent Harris győzelmi esélye – főleg úgy, hogy a még kiadó, négy billegő állam mindegyikében Trump vezet. A matematikai győzelemhez már csak a masszívan republikánus Alaszka elektori szavazataira van szüksége a republikánus elnökjelöltnek, így mostanra biztosra vehető, hogy Donald Trumpnak fogják hívni az Egyesült Államok 47. elnökét.
- Trump hazai idő szerint fél kilenckor bejelentette a győzelmét.
- Habár Trump már harmadszor vette célba a Fehér Házat, most először fordul elő, hogy nem csak az elektori kollégiumban szerzi meg a többséget, hanem ő kapja a legtöbb szavazatot is. Eddig több mint ötmillióval kapott több szavazatot, mint Harris.
- Az is eldőlt, hogy a republikánusok a következő két évre átvették az irányítást a szenátus felett, a demokraták legfeljebb a képviselőházzal vigasztalódhatnak.
- Hogy pontosan hogyan is zajlik az elnökválasztás, egy kisokosban gyűjtöttük össze, amelyet itt olvashatnak, arról pedig hogy hogyan zajlott a kampány vége, itt írtunk.
Harris fogja majd hitelesíteni Trump győzelmét
Az amerikai alkotmány értelmében az elektori szavazatok eredményét január elején a kongresszusban, az aktuális alelnök felügyeletével hitelesítik. Így aztán Kamala Harrisnek jut majd az a számára minden bizonnyal kellemetlen feladat, hogy választási ellenfele győzelmét hivatalossá tegye.
Nem ő az első alelnök, aki így jár: ugyanez történt akkor is, amikor Richard Nixon 1960-ban kikapott John F. Kennedytől, illetve a vesztes Al Gore és a győztes George H. W. Bush esetében is, a 2000-es választás után.