Váncsa István: Van még munka dögivel
Szijjártó Londonban megkörnyékezte Cristiane Britto brazil nőügyi, családügyi és emberi jogi minisztert, de nem olyasmivel állt elő, amit egy élete virágjában levő hölgy ily esetben hallani szeretne, hanem különféle hülyeségekkel próbálkozott. Ez derül ki Cristiane útijelentéséből, amely valami módon a Folha de S.Paulo (a legnagyobb példányszámú brazil lapok egyike) kezébe került, és világszerte nagy érdeklődésnek örvend.
Tehet-e valamit a magyar kormány Bolsonaro elnök újraválasztásának elősegítése érdekében, ennél idétlenebb ismerkedési trükköt nehéz volna kitalálni, tekintve, hogy Bolsonaro népszerűsége ez idő szerint a brazil sárga skorpióét is alulmúlja. Ráadásul ezt a szintet nem mostanában sikerült elérnie, ugyanis a brazil választók a beiktatásától kezdődően napról napra egyre kevésbé kedvelik.
Közrejátszhatott ebben a COVID-dal kapcsolatos idétlenkedése, amely a nagyobb brazil városokban tüntetők százezreit vitte az utcára, s amelyre hivatkozván egy szenátusi bizottság emberiesség elleni bűncselekmény tárgyában javasolt vele szemben bűnvádi eljárást indítani. Ehhez csak annyit, hogy a Worldometers legfrissebb adatai szerint Brazíliában a COVID egymillió lakosra vetítve 3147 halálos áldozatot követelt, és ezzel Brazília a legnagyobb emberveszteséget elszenvedő országok listájának tizenhatodik helyét szerezte meg. Magyarországon a COVID okozta halálozások száma ugyancsak egymillió lakosra vetítve 4869, azaz bő másfélszer annyi, evvel mi a lista negyedik helyén vagyunk, Orbán pedig a kezdettől fogva a járvány elleni harc első számú hőseként ünnepli önmagát.
Verebes István: Bizalmas vallomás
Amikor valaki úgy véli, biztossá lett valaminek az igazában, manapság akkor kell, hogy azonnal kezdjen abban kételkedni is. Nem azért, hogy esélyt adjon a megkérdőjelezhetőségnek, hanem hogy több szempontból is igazolódjék a bizonysága. Nemzedékem épp ehhez a „többszempontúsághoz” szokott hozzá a legnehezebben, nekünk Kádár után ez a legkimerítőbb kényszerűség. Egy igazság tényekkel bizonyítva állja meg a helyét, az utolsó három évtizedben azonban már számunkra terhesen sok tény összessége hitelesítheti érvényét.
Úgy is csak néha. Aztán eljön a perc, a nap, amikor bedugul, becsődöl a figyelmezés. Elég egyetlen éles helyzet, és egyik pillanatról a másikra bekövetkezik az igazolt és igazolatlan igazságok elkerülhetetlen megelégelése.
Épp ez vallomásom tárgya, a megelégelésem foglalkoztat időszerű jelenünkben, és személy szerint sem véletlenül!
Megvethető – fotelból proklamáló értelmiségiek köre által –, amikor én, az egyén megunom, hogy a tényeknek utánajárjak, utánagondoljak, és jócskán összegyűlt ingereim közül csitítsam a vérmesebbeket, sőt, az is, hogy feldúlttá váljak, vagy mert nem hiszek a szememnek, a fülemnek, naponta többször széttárjam a karomat: „még ilyet!” Nem, minden lélektani és metakommunikációs megnyilvánulásomba belefásulva én, az egyén úgy döntöttem, hogy az érdeklődésemet most egy hosszabb időre komposztálom.
(Wikipédia: a komposztálódás olyan biológiai folyamat, amely a szerves hulladékok, melléktermékek anyagait jelentős részben humuszszerű anyaggá alakítja át.)
Horvát János: Tusványos és Babush, a portugál miniszterelnök
Jean Raspail a tusványosi beszédben hivatkozott könyve, a Szentek tábora 1973-ban íródott, eredetileg idén decemberben jelent volna meg magyarul, de a megjelenést Tusványos idejére hozta előre a kiadó, az Alapjogokért Központ. Raspail magát a jobboldaltól is messze jobbra álló személyként, igazi ultrakonzervatívként jellemezte, rengeteget írt, bejárta a világot, 94 évet élt, és 2020-ban halt meg, sok-sok francia irodalmi díj birtokosaként. De az igazi nemzetközi ismertséget, éppen a Szentek tábora című, sok vitát kiváltott könyv hozta meg neki. Mióta a magyar miniszterelnök Tusványoson idézett belőle, ismét rengeteg szó esik róla – mármint az idézett mondatról –, bár a könyv tartalma kevesek által ismert.
A fikció szerint egy száz teherhajóból összekötött konvojon indiai bevándorlók érkeznek majd egy millióan a francia Riviérára. Partra szállnak, hordaként nyomulnak észak felé, megerőszakolják a nőket, lerabolnak mindent, és irtják az európai fehér civilizációt. Eljutnak Angliába, majd Amerikába is, bekötöznek a New York-i polgármester házába, és átveszik az uralmat a fehérek fölött.
A könyv, a politikai helyzet függvényeként, időről időre felbukkant a jobboldali rezsimek világában, pár éve Trump tanácsadója, Steve Bannon írt róla lelkendezve. Vannak, akik jövőbe látó műként üdvözölték, a többség azonban rasszista irományként fogadta.
A könyv portugálul is megjelent. António Costa nyilván hallott róla. Talán olvasta is. Hiszen róla, az ő családjáról (is) szól, mert ők is Indiából érkeztek némi kerülő úton az európai kontinensre. Csakhogy ez őt és a portugálokat nem zavarja, ugyanis a kései gyarmattartó országok nagyon is „kevert fajúak”, hogy a tusványosi fogalmazást használjam. Miként Babush is az. Nem lett hordatag, nem erőszakolt meg senkit, nem irtotta a fehér civilizációt, hanem belső békét és felfelé ívelő gazdaságot teremtett országában, amiért olykor portugál Ghandinak is nevezik.
Ha esetleg a két kis ország miniszterelnöke a legközelebbi uniós ülésen szóba elegyedik – a politikában az udvariasság alapszabály –, vajon szóba kerül-e a Raspail-regény, a tusványosi beszéd vagy esetleg a portugál minszerelnök felmenőinek története?
Vagy csak némán biccentenek egyet, mint akiknek nincs egymással beszélnivalójuk.
Majtényi László: Porajmos
Aki különbséget tesz úgynevezett „kevert fajúak” és „nem kevert fajúak” között, az az emberiesség szekuláris felfogása és a Biblia ellen egyaránt vét, hiszen a
Az emberek egyenlőségéről beszéltek már a sztoikusok is, erről szól az evangélium, Jézus és Pál apostol és a nagy francia forradalom: „Minden ember szabadnak és jogokban egyenlőnek születik és marad (…) Minden politikai társulás célja az ember természetes és elévülhetetlen jogainak megőrzése. E jogok: a szabadság, a tulajdon, a biztonság s az elnyomással szemben való ellenállás.”
A magyar történelem legsúlyosabb tehertételei közé tartozik, hogy az elnáculó Magyarországon más jogfosztó gazemberségek mellett országgyűlési képviselők és „fajkutató tudós szakértők”, de még az Országos Orvosi Kamara elnöke is kezdeményezték a cigány–magyar vérkeveredés megtiltását.
Orbánt mostani szavai nyomán, de a magyar történelem vállainkat nyomasztó terhei miatt is Ady szavaival minősíthetjük „gyújtogató, csóvás ember” -nek.
Erre utal szerintem keserű szavakkal a Roma Parlament elnökségének 2022. július 25-ei Orbán Viktor tusványosi beszédéről szóló állásfoglalása:
Ha Magyarország nem viselkedik hazaként, legyen Európa az otthonunk! Ha harcolni akarsz a rezsim ellen, csatlakozz a civil, polgárjogi ellenálláshoz, ha biztonságban akarod tudni szeretteid, keress új otthon!
Soós Eszter Petronella: Marine Le Pen tíz éve – itt a vége?
Negyven százalék feletti szavazatarány az elnökválasztáson, a nemzetgyűlési választáson nyolcvankilenc megválasztott képviselő. Tizenegyszer több, mint öt éve. Történelmi siker. A francia Nemzeti Tömörülés (RN) folyamatosan lökdösi fölfelé a sokat emlegetett üvegplafont. Eddigi legnagyobb parlamenti frakciója harmincöt tagú volt csupán; 1986-ban, amikor – 1958 óta először és utoljára – nem egyéniben, hanem listán választották a képviselőket. Az RN-é a legnagyobb ellenzéki frakció, ha a baloldali összefogás (Nupes) több frakcióban dolgozó képviselőit nem számítjuk egybe. Ez a siker nagy mértékben köthető egyetlen személyhez, Marine Le Penhez, aki immáron több mint egy évtizede a mozgalom arca. Ideje hát feltenni a kérdést: hihetünk-e neki, amikor azt állítja, hogy nem valószínű az indulása a következő elnökválasztáson?