A következő élő közvetítés része Orbán nem emlékszik, mikor álltak utoljára ilyen jól a csillagok, Márki-Zay nem tudja, Orbán milyen csillagokat olvas

Külügyi államtitkár: Van, amikor fegyvert kell ragadni az ország érdekében, és van, amikor ki kell maradni a háborúból

Farkas Norbert / 24.hu
Farkas Norbert / 24.hu

Az 1848–49-es szabadságharc azt üzeni a mának, hogy az ország érdekét meg kell védeni, de ezt többféleképpen lehet megtenni. Van, amikor fegyvert kell ragadni, és van, amikor ki kell maradni egy háborúból – mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára kedden Budakeszin.

Menczer Tamás, aki a térség Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselőjelöltje, Budakeszi március 15-ei megemlékezésén azt mondta, visszatekintve 1848–1849-re, látni, hogy a forradalom és szabadságharc az összetartozás, a szuverenitás szimbóluma – olvasható az MTI tudósításában.

Hangsúlyozta: „Csak akkor lehetünk győztesek, de akkor mindenképpen győztesek vagyunk, ha megőrizzük a nyelvünket, a kultúránkat, a hagyományainkat, ha megmaradunk magyarnak.” Az államtitkár úgy fogalmazott: akkor vagyunk győztesek, ha cselekvőek vagyunk, erősek vagyunk és a nemzeti öntudat a helyén van.

A KKM államtitkára azt mondta: a forradalom és szabadságharc üzenete, hogy a magyar érdeket meg kell védeni, mert „ha mi nem védjük meg, akkor helyettünk nem védi meg senki”.

Kifejtette: a szomszédságunkban pusztító háború folyik. Két nappal ezelőtt a lengyel–ukrán határtól 20 kilométerre az oroszok megtámadtak egy katonai bázist, mert úgy gondolták, hogy ott külföldi fegyvereket tároltak. Mindez Menczer szerint megerősíti a magyar kormányt abban, hogy helyes döntés kimaradni ebből a háborúból, és Magyarország sem katonákat, sem fegyvereket nem küld Ukrajnába, mert ez szolgálja az ország biztonságát. Az államtitkár kitért arra, hogy mivel Magyarország határai nem esnek egybe a nemzet határaival, a háborúból kimaradás szolgálja a Kárpátalján élő magyarok biztonságát.

Hozzátette, ha Magyarország a magyar–ukrán határon keresztül fegyvereket és katonákat szállítana, azok a rakéták, amelyek a lengyel–ukrán határ közelében csapódtak be, pillanatokon belül a magyarlakta területeken is lehullhatnának.

Vissza a közvetítéshez
Olvasói sztorik