Mások problémája
Mit gondol, mi az a két legfontosabb probléma, amelyekkel ma Magyarország szembenéz?
Először ezt a kérdést tette fel a 24.hu megbízásából a Republikon Intézet.
- A megkérdezettek jelentős hányada, 46 százalék első helyre az egészségügyet és a szociális biztonságot rakta,
- 24 százalékuk a bevándorlást,
- 20 százalékuk a munkanélküliséget,
- 18 százalékuk a gazdasági helyzetet,
- 15 a nyugdíjakat, 13 az áremelkedést és az inflációt, 10 az oktatási rendszert.
Szerepelt még a listán a bűnözés (9 százalék), a terrorizmus (6 százalék), az adózás, az államadósság, a környezetvédelmi-, éghajlati- és energiaügyek (5-5 százalék) és a lakásügy (4 százalék).
Az én problémám
A kutatásban rákérdeztek arra is, hogy:
Mi az a két legfontosabb probléma, amelyekkel Ön pillanatnyilag szembenéz?
Ebben az esetben már teljesen más a helyzet:
- a megkérdezettek 32 százaléka szerint az áremelkedés, az infláció, vagyis a megélhetés költségei jelentik a legnagyobb problémát ma,
- ezt követi 29 százalékkal az egészségügy és a szociális biztonság,
- 24 százalékkal a saját háztartás anyagi helyzete,
- 22 százalék a nyugdíjakat említette,
- 12-12 százalék pedig a munka- és életfeltételeket.
A munkanélküliség a személyes problémák esetén visszaszorult, 8 százalékot kapott, az ország gazdasági helyzete 7-et, az oktatási rendszer 6-ot, az adózás és a bevándorlás mindössze 5-öt.
Fideszes, balos, jobbikos problémák
A kutatásban pártpreferencia szerinti (Fidesz, baloldali-liberális, Jobbik) bontás is készült.
Amíg a Fidesz-szavazók azt gondolják, hogy az öt legnagyobb probléma az országban az egészségügy (39 százalék), a bevándorlás (31), a munkanélküliség (22), a gazdasági helyzet (16) és a nyugdíjak (15), addig teljesen más a kép, ha személyes problémáikról kérdezik őket. Első helyen továbbra is az egészségügy áll (28), második az áremelkedés és az infláció, tehát a megélhetés költségei (26), harmadik a nyugdíjak és saját háztartás anyagi helyzete (22-22). A bevándorlás személyes problémaérzékelése mindössze 6 százalékot kapott.
A baloldali és liberális szavazók szerint a problémák sorrendje: egészségügy (kiemelkedően magas, 59 százalék), a nyugdíjak, a munkanélküliség (19-19), a gazdasági helyzet (18) és az oktatási rendszer (16). A személyes problémák között első helyen az áremelkedést, az inflációt, azaz a megélhetés költségeit említették (35 százalék), második az egészségügy (31), aztán a saját háztartás anyagi helyzete (30) és a nyugdíjak (28) következnek. Körükben a bevándorlás mindössze 4 százalékot kapott.
A Jobbik szavazói szerint is az egészségügy a legnagyobb probléma az országban (53 százalék), ezt követi a bevándorlás (24), a gazdasági helyzet (23) és a munkanélküliség (21). A nyugdíjak és a bűnözés 11-11 százalékot kapott, az áremelkedés és az infláció 13-at.
A Jobbik-szavazók személyes problémája árnyaltabb. Az ő legnagyobb problémájuk is az áremelkedés és az infláció, a személyes megélhetés (38 százalék) – érdekesség, hogy csak a kormánypárti szavazók körében nem ez a legjelentősebb probléma, ott az egészségügy vezet –, második a saját háztartás anyagi helyzete (28), ezt követi csak az egészségügy (25), majd a munkafeltételek (17), a nyugdíjak (16) és az életfeltételek (13). A Jobbik szavazóinak körében is csekély a bevándorlást problémaként látók köre, 4 százalék.
Összehasonlításképp kiválasztottunk öt olyan témakört, amelyeknél be lehet mutatni, mennyire másként érzékelik az egyes pártok szavazói azt, hogy mik az országos problémák és mik azok, amik őket foglalkoztatják:
*
A kutatás 1000 fő személyes megkérdezésével készült, nem, kor, végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára nézve.
Kiemelt kép és diagramok: Besenyei Violetta, 24.hu