A miniszter által jóváhagyott tagokkal, a szakszervezeteket kihagyva hozna létre tankerületi tanácsokat a kormány – írta meg a Magyar Nemzet. Ezekre a testületekre azért van szükség, mert a helyi önkormányzatoknak hivatalosan nem sok kapcsolatuk maradt az iskolákkal, ám az 59 tankerületi központ mellé felállított 59 tankerületi tanács biztosítaná, hogy a központok a helyi szakemberekkel közösen vitassák meg az intézményekkel kapcsolatos ügyeket.
A koncepció szerint a tanácsoknak javaslattevő, véleményező, tanácsadó szerepe lesz, azokat „szükség szerint, de évente legalább kétszer” kell összehívni. Minden tankerületi tanácsnak kötelező lesz működtetnie egy állandó antiszegregációs munkacsoportot is.
A tanácsokban helyet kapnak az illetékes tankerületi központok vezetői, emellett a Klebelsberg Központ által javasolt, de azzal foglalkoztatotti jogviszonyban nem álló személyek (tanácsonként 1 fő), a Nemzeti Pedagóguskar által delegált szakemberek (tanácsonként 1 fő), valamint az oktatásért felelős miniszter által felkért személyek (2-4 fő). Az utóbbiaknak a következő szervezetek tagjainak kell lenniük: az országos önkormányzati szövetségek, az Országos Nemzetiségi Önkormányzatok Szövetsége, a tankerületi központ által fenntartott intézményekben működő diákönkormányzatok és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete.
A szakszervezetek részvételére nem számítanak, ahogy a helyi önkormányzatok vagy megyei közgyűlések szereplőire sem.
A rendeletmódosítás az iskolaigazgatók kinevezésén is változtatna. Eddig a tankerületi központok a Klebelsberg Központnak tettek javaslatot az igazgatók személyére, ezt továbbították az oktatásért felelős miniszternek. Mostantól viszont a Klebelsberg Központot kihagynák a folyamatból, ehelyett a tankerületek egyenesen Balog Zoltánnak jeleznének.