Rolek Ferenc előadásában elmondta, hazánkban ma már a legtöbb ágazatban a munkaerő hiánya okozza a legnagyobb gondot: a kedvezőtlen demográfiai folyamatok mellett jelentős mértékben nőtt a munkavállalók elvándorlása, mely az elmúlt két évben erősödött fel igazán. A jelenség egyik fő oka a jelentős bérszakadék Magyarország és az Európai Unió más tagállamai között. AZ MGYOSZ alelnöke szerint ezért hosszú távon a hazai reálbérek emelkedése elkerülhetetlen, melynek azonban sok vállalkozásnál a jövedelemteremtő képessége szab gátat.
A legnagyobb hazai munkaadói szervezet alelnöke szerint persze a munkáltatói járulék csökkentése is elengedhetetlen ahhoz, hogy a vállalkozások a szükséges mértékben tudjanak bért emelni. Emellett szükséges a belső és célzottan a külső munkaerőforrások mozgósítása és az általános iskolától a szakképzésig bezárólag úgy kell átalakítani hazánk oktatási rendszerét, hogy valódi, piacképes tudással rendelkező munkavállalókat képezzünk – mondta.
A Gazdaságpolitikai Fórumot Cséri János, GÉMOSZ alelnök nyitotta meg előadásával, melyben röviden összegezte az iparágat érintő problémákat és kihívásokat, illetve felhívta a figyelmet a feketegazdaság visszaszorításának fontosságára. Az eseményen a bankszektor és a hitelkihelyezési rendszer változásairól tartott előadást Jelasity Radován, az Erste Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója és Virág Barnabás, az MNB ügyvezető igazgatója. Deák László, a PwC Magyarország Kft. igazgatója az online pénztárgépekkel kapcsolatos jogszabály-változásokról szóló előadásában hívta fel a figyelmet arra, hogy 2016. szeptember 30-tól bővül a kötelezettek köre, így többek között a gépjárműjavítással, -kereskedelemmel, illetve alkatrészek forgalmazásával foglalkozó vállalkozások is érintetté válnak. A fórumon előadást tartott továbbá Győri Gyula NKH elnök és Dr. Haverla Szandra, a Heinzelmann Ügyvédi Iroda partnere.
(A fórum május 19-én volt.)