A hivatalosan most felavatott, de ténylegesen már mintegy fél éve működő Notifikációs Központban a vállalatok az uniós tagállamok termékmegfelelőségi szabályairól tájékozódhatnak. A központ fő feladata az EU-csatlakozás után kötelezővé váló „bejelentési eljárás” koordinálása lesz.
A bejelentési eljárás a közösségi jog nem harmonizált területeit érinti, és lényege, hogy a tagországok értesítik az Európai Bizottságot és egymást készülő jogszabálytervezeteikről, szabványaikról. A tervekkel kapcsolatban a bizottság és a tagállamok is észrevételeket tehetnek, illetve részletes véleményeket közölhetnek, amelyeket a jogalkotóknak figyelembe kell venniük annak érdekében, hogy a nemzeti rendelkezés ne akadályozza az EU belső piaci áruforgalmát.
A központ jelenleg a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) számára lát el notifikációs feladatokat. Magyarország az intézmény féléves működése alatt eddig 19 bejelentést tett az uniós csatlakozás fényében szükségessé váló jogszabály-módosítási tervekről; kifogás ezek egyikével kapcsolatban sem érkezett – tájékoztatta lapunkat Schuchtár Endre, a központ vezetője. 2004. január 1-jétől a szervezet az EFTA egyszerűsített eljárása szerinti bejelentést végzi.

Működne a rendszer, ha Orbán Viktort elütné a villamos?
Pontosan 15 évvel a második Orbán-kormány létrejöttét biztosító választási győzelem, de csupán hét nappal a Hont-Orbán derbi után Bánszegi Rebeka, Jankovics Márton és Nagy Gergely Miklós utóbbi elemzésével indított az aktuális Háromharmadban. Miért értelmezi újra a Fidesz a nyilvánossághoz való viszonyát, vissza lehet-e csábítani korábban lehazaárulózott szavazókat és mi lenne, ha Magyar Péter nem indulhatna a 2026-os választáson?