A 107,9 milliárd forintból 12,0 milliárd forint szállítói finanszírozású, döntően uniós projektekhez kapcsolódó tartozás, amely 1,6 milliárd forintos csökkenést mutat az előző havi adatokhoz képest.
A tartozás jelentős része 60 napja lejárt
Az összes tartozásból 30 nap alatti 33,4 milliárd forint, a 30 és 60 nap közötti 21,8 milliárd forint, míg a tartozások zöme (49,2 milliárd forint) 60 napon túli lejáratú. Az átütemezett tartozás (esedékessége megállapodás alapján későbbi időpontra lett átütemezve) 3,5 milliárd forint – derül ki a Magyar Államkincstár jelentéséből.
A beszállítói tartozás 90 százalék feletti
A tartozásállomány teljes összegéből az állammal szemben fennálló tartozás összege 8,0 milliárd forint, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaival szemben fennálló tartozás összege 0,2 milliárd forint, a szállítókkal-szolgáltatókkal szemben fennálló tartozás állománya – amelyből 3,4 milliárd államháztartáson belüli tartozás – 99,7 milliárd forint.
Jelentős a régebbi, átvett tartozás is
A tartozásállományból 57,7 milliárd forint (az összes tartozás 53,5 százaléka) a 2012-2014. években a központi alrendszerbe átvett, ezt megelőzően önkormányzati, illetve nonprofit és egyéb gazdasági társaságként működő intézményeknél halmozódott fel. Ebből az állammal szemben fennálló tartozás összege 0,5 milliárd forint, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaival szemben fennálló tartozás összege 0,2 milliárd forint.
A tartozások döntő hányada azonban szintén a szállítókkal-szolgáltatókkal szemben áll fenn, 57,0 milliárd forint – amelyből 2,0 milliárd államháztartáson belüli tartozás.
Az adatszolgáltatásra kötelezett 699 intézményből mindegyik teljesítette adatszolgáltatási kötelezettségét. Az adós intézmények száma tárgyhóban 417, ebből kizárólag 30 nap alatti tartozással 136 intézmény rendelkezik.
A kórházak rengeteggel tartoznak
A fejezetenkénti tartozásállományból az is látható, hogy, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) és az igazságügyi tárca kivételével, (ahol csak kis mértékű a növekedés) csaknem az összes tárcánál és intézménynél csökkent a ki nem fizetett számlák összege. Az októberi 82,3 milliárdról 82,3 milliárdra gyarapodó adósságot maga előtt görgető Emmi intézmények közül az elmúlt hónapban kiemelkedően nőtt néhány gyógyító funkciót is ellátó egyetem adóssága. A SOTE-nél ez 2,8 milliárdról 3,4 milliárdra emelkedést, a Szegedi Tudományegyetemen 2,4 milliárdról 2,8 milliárdra való növekedést jelentett – figyelt fel rá a Napi.hu.
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Hetényi Géza Kórház és Rendelőintézet tartozása 2,3 milliárd forintról csaknem 3 milliárdra duzzadt egy hónap alatt. A Pécsi Tudományegyetem viszont 4,5 milliárdról 4,45 milliárdra faragta adósságát. A honvédelmi tárcához tartozó Honvédkórház tartozása ezzel szemben felfelé haladva átlépte a 4 milliárd forintot.