Az idén megtapasztalt 30 százalékos gyengülés minden bizonnyal hatással van a cégek üzleti tervezésére – mondja Makszim Korovin, a moszkvai VTB Capital tőketársaság devizapiaci elemzője – írta a Napi.hu a Reutersre hivatkozva.
A rubel elmúlt napokban látott hanyatlása kezd átfordulni nyílt, tartós makrogazdasági kockázatba, veszélybe került Oroszország pénzügyi stabilitása – írta ügyfeleinek Ivan Csakarov, a Citi közgazdásza.
Az orosz valuta értékét a gazdaságot és a költségvetést érő súlyos csapások, az ukrán válság és a nyugati szankciók költségei, illetve az alacsony olajár ássák alá. Az orosz olajexport árát meghatározó urali kőolajárszabvány ára hordónként 80 dollár körül ingadozik, miközben a büdzsé egyensúlyához 114 dollárra lenne szükség.
Az elmúlt napok zuhanásában szerepet játszott, hogy a kelet-ukrajnai tűzszünet látható szétesésével nőtt a geopolitikai kockázat. Ugyanakkor a rubel megroggyanásának fő oka az, hogy a lakosság igyekszik dollárra váltani megtakarításait, ami a pánik logikája szerint önmagát erősítő folyamattá válhat.
Az orosz valuta mélyrepülésével párhuzamosan a moszkvai tőzsde is lejtőre került. Az irányadó RTS index benézett 1000 pont alá, amivel öt éve, a pénzügyi válság vérzivataros napjai óta nem látott mélységbe került.