János azt mondta, el is felejtette, hogy legutóbb a bankban PayPass kártyát kapott. Csak amikor első alkalommal fizetett vele, akkor szembesült vele (a pénztáros kérdése alapján), hogy egy érintés is elég lehet a fizetéshez. Rögtön ki is verte a víz, mert volt már, hogy ellopták a bankkártyáját. De azt legalább PIN kód védte.
Meg is kérdezte a pénztárost, hogy vajon mi van, ha máshoz kerül a kártyája? Aki megtalálja, az is vígan vásárolhat vele, egy-egy érintéssel, amíg le nem fogy róla pénze?
Nem kapott választ, csak annyit, hogy legfeljebb 5 ezer forintig él az érintéses fizetés lehetőség. De hogy hányszor, azt már nem tudta megmondani a hölgy. Olvasónk pedig nem emlékezett rá, hogy a bankban beszéltek-e neki erről…
A Mastercardot kérdeztük, mit kell tudni a PayPass használatáról, biztonságáról, kockázatáról.
Ötezres határ
Megerősítették, hogy Magyarországon minden bank 5000 forintos felső limitet használ a PIN kód nélküli PayPass vásárlásokhoz. Ennél nagyobb összeg is fizethető egy érintéssel, de akkor a kártya már kódot kér.
Azt is hozzátették, hogy banktól függően A PayPas kérhet PIN-t a több egymást követő, 5000 forintnál kisebb vásárláskor is. Ami, mint hangsúlyozták, a visszaélések megakadályozásának nagyon jó módja.
Fotó: MTI / Földi Imre
Kér kódot, vagy nem?
Rákérdeztünk, pontosan mit is jelent az, hogy a kártya kérhet kódot az egymás utáni vásárlásoknál. Kér is, vagy sem?
Kiderült, hogy ha valaki elveszíti a PayPass kártyáját és nem veszi rögtön észre, előfordulhat, hogy néhány kis összegű vásárlás árát leemelik a számlájáról. Ám minden hazai bank maximálja azoknak a kis összegű vásárlásoknak a számát (általában 3 vagy 4 darabban), amelyeket sorozatban, egymás után, offline, vagyis PIN kód megadása nélkül meg lehet csinálni egy-egy kártyával. Ez tehát azt jelenti, hogy maximum 15-20 ezer forintos kockázatot vállal, aki elhagyja a kártyáját.
Az SMS-üzenet azért jól jöhet
Hogy ezt a veszteséget minimalizáljuk, tanácsolják, kérjünk a kártyához SMS-értesítést a tranzakciókról. Így ha baj van, esélyünk lehet arra, hogy amint az első (legfeljebb 5 ezer forintos PIN nélküli) vásárlásról értesülünk, letiltsuk a kártyát.
A kártyacég egyébként azt javasolja, hogy tekintsünk úgy a PayPass kártyára, mint a készpénzre, vagyis vigyázzunk rá legalább annyira.
Nem nagyobb a kockázat
Az ellopott PayPass kártyáknál egyébként a társaság szerint nem beszélhetünk nagyobb kockázatról, mint a chipes és/vagy mágnescsíkos kártyáknál. Hiszen pl. különösen a mágnescsíkos leolvasó termináloknál egy aláírás odahamisításával, vagy a chip kártyák mellett esetlegesen kis papírra odaírt PIN kód felhasználásával sokkal nagyobb összeget lehet leemelni valakinek a számlájáról, mint a PayPass kártyákkal vásárolva, kód nélkül.
A PayPass technológiáról szerintük azt érdemes még tudni, hogy minden PayPass művelet a hagyományos bankkártyákhoz hasonlóan chip alapú tranzakció, ami fokozott biztonságot jelent. S az esetek nagy részében nem kell átadni a plasztikot a pénztárosnak, azt a kártyabirtokos maga helyezi a terminál elé.
Óvintézkedések
Hasonlóak, mint a többi bankkártyánál is: kiemelten óvjuk magát a kártyát és a hozzá tartozó PIN-t is. A kódot ne írjuk fel, tartsuk inkább fejben, és ne áruljuk el senkinek.
Ha pedig felmerül a gyanú, hogy a kódunkat esetleg megtudta valaki, amilyen gyorsan csak lehet, változtassuk meg, elejét véve az esetleges visszaéléseknek.
Alapszabály, hogy még azoknak is érdemes naponta ellenőrizniük, hogy megvan-e a kártyájuk, akik nem gyakran fizetnek vele. Sőt, épp azért, hogy észleljék, ha eltűnt, és azonnal le tudják tiltani. Ha pedig nincs meg, le kell tiltatni.
A kártyatársaság szerint ha néhány alapvető szabályt betartunk, megmutatkoznak az egyérintéses bankkártya valós előnye: a gyors, készpénzmentes fizetés.