Gazdaság

A Mol szerint nemcsak pénzkérdés a teljes leválás az orosz olajról, és nem is reális forgatókönyv

Közleményt adott ki a Mol, miután a Politico idézte Bacsa György stratégiai és üzletfejlesztési ügyvezető igazgató szerdai nyilatkozatát, miszerint Magyarország akár már 2026 végére, az EU által meghatározott határidő előtt készen állhat leválni az orosz olajról, igaz, ehhez uniós finanszírozásra lenne szükség, mert 500 millió dolláros beruházást igényel.

Amint megírtuk, Bacsa arról is beszélt, hogy az Európai Uniónak is be kellene szállnia az orosz kőolaj lecserélésének finanszírozásába. Azonban felhívta a figyelmet arra, hogy mivel olajfinomításról van szó, nem lehetséges az uniós támogatás akkor sem, ha az ellátásbiztonságról van szó, így jelenleg egy fillér sem érkezik erre a célra. Ezért a Mol olyan ütemben halad a leválással, amilyet megengedhet magának.

Az olajtársaság most azt közölte:

Bár folyamatban vannak olyan projektjeink, amelyek célja, hogy finomítóinkat technikailag felkészítsük arra, hogy két éven belül akár 100 százalékban alternatív nyersolajokat is feldolgozzanak, ez nem jelenti azt, hogy az orosz nyersolajról való teljes leválás reális és fenntartható forgatókönyv számunkra.

Jelenleg az orosz nyersolajellátásnak nincs egyenértékű alternatívája a tengerparttal nem rendelkező országaink és finomítóink számára. A diverzifikált útvonalak és források fenntartása, beleértve a Barátság kőolajvezetéket is, alapvető fontosságú a régió ellátásbiztonsága szempontjából. A Politico következtetéseivel kapcsolatban Bacsa György egyértelművé tette, igaz, hogy a Mol nem kapott pénzügyi támogatást az EU-tól, de az orosz olajtól való függetlenedés nem csak pénzkérdés.”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik