Új piaci szereplőként a jelenleginél akár háromszor magasabb áron számol el cégünk a háztartásokkal a napelemek által termelt villamosenergiával – olvasható a PentaSun minapi közleményében. Mint írják, Magyarországon ez a cég az első, amely úgynevezett aggregátori szolgáltatást indít a lakossági háztartási méretű kiserőművesek (hmke) részére. De mit jelent ez konkrétan, milyen feltételei vannak annak, és egyáltalán lehetséges-e már ilyen szolgáltatást nyújtani? Utánajártunk.
Még nem startra kész a lehetőség
Miközben a PentaSun kommunikációjából úgy tűnt, hogy már el is indult a szolgáltatás, szakmai körökből kétségek merültek fel. A hmke bruttó elszámolás lehetőségei elnevezésű Facebook-csoportban a Magyar Energiaközösségek és Rugalmassági Szolgáltatók Szövetsége (MERSZ) elnökségi tagja, a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség (MNNSZ) energiaközösségi tagozatának vezetője, Dunai Bálint ezt írta:
jelenleg ilyet technikailag nem lehet csinálni, a kommunikációjával ellentétben a legnagyobb valószínűséggel jelenleg a PentaSun sem csinál még ilyet, így fontosnak tartjuk jelezni, hogy egyelőre a helyzet tisztázásáig semmiképp nem javasoljuk a szerződéskötést a PentaSunnal.
Miért? A 24.hu kérdésére elmagyarázta, mi az, ami még hiányzik technikailag. Minden mérőórához van egy úgynevezett POD-szám, ami alapján (jelenleg az MVM-en keresztül) zajlik az áramellátás, illetve áramkereskedés (napelemek betáplálása). Az elosztói engedélyesek (Elmű, E.ON, Opus, stb.) munkabizottságai (amiben benne van a minisztérium, a MEKH, az energiaközösségek, valamint a fogyasztók és a kereskedők képviselői is) döntenek arról, hogy mi kerüljön bele az elosztói szabályzatba. Dunai Bálint is tagja a munkabizottságnak, amelyben felmerült, hogy ne egy, hanem két POD-számuk legyen a (bruttós) napelemeseknek, hogy elválhasson egymástól az áramellátás és az áram-visszatáplálás. Ha ez megvalósul, akkor lesz lehetőség arra, hogy az áramvételezés maradjon az MVM-nél, az áram tőzsdei továbbértékesítését pedig intézhessék az új szolgáltatók, így a jelenlegi MVM-árnál magasabb összegért vehetnék meg a hmke-sek áramtermelését. A második POD kérdése a következő bizottsági ülésen lesz téma – azt még nem tudni, hogy akkor elfogadják-e az erre vonatkozó javaslatot, de Dunai Bálint arra számít, hogy hamarosan döntés születik. Így viszont szerinte jelenleg technikailag még nem lehetséges a hmke-k áramtermelésének átvétele.
Az MNNSZ elnöke, Kiss Ernő lapunknak azt mondta: sem műszakilag, sem jogilag nem kizárt az új szolgáltatás. Az 5 forint plusz áfa, amiért a lakosság kapja az áramot: hatósági ár. Ennyit fizet a bruttós napelemeseknek (illetve a szaldós túltermelőknek) a termelésért az MVM. A tőzsdei ár azonban ennek a többszöröse lehet. A szövetség (MNNSZ) azon dolgozik már több mint egy éve, hogy a hmke-s termelőktől meg lehessen vásárolni a szabad piacon a termelésüket. Kiss Ernő szerint az életszerű, hogy a PentaSun háromszoros árat fizethet, mert ennél akár sokkal több is lehet a tőzsdei ár. Hozzátette:
Pilot-projektek vannak, de működő gyakorlat még nincs. Kiss Ernő információi szerint a PentaSunnak sincs még jogosítványa arra, hogy megvegye a hmke-k termelését.Sok tagvállalatunk küzd azért, hogy mielőbb meg tudja vásárolni a hmke-k termelését, mert ez egy óriási üzletnek tűnik
– tette hozzá Kiss Ernő.
A MANAP Iparági Egyesület elnöke, Szolnoki Ádám szerint is sokan gondolkodnak hasonló szolgáltatás indításán. Ő úgy tudja, hogy a szabályozási háttér még formálódik, de 2025. január 1-jétől a feltételeknek rendelkezésre kellene állniuk. Nem látja lehetetlennek, hogy hamarosan több ilyen szolgáltató is megjelenjen a piacon.