Rekordra ugrott a magyar lakosság pénzügyi megtakarítása az idei első negyedév végére – írta az Azénpénzem.hu a Magyar Nemzeti bank (MNB) által közzétett statisztika alapján. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt döbbenetes mértékű, mintegy 14 ezer milliárd forintnyi volt a vagyonnövekedés. A portál számítása szerint ez azt is jelenti, hogy
- egy év alatt minden magyar család átlagosan közel 3,5 millió forinttal gyarapodott, illetve
- az egy háztartásra jutó félretett összeg pedig már 25,5 millió forint, és
- a hiteleket figyelembe véve is megközelíti a 22 millió forintot.
Hozzátették, nagyon jól tudják persze, hogy ezek az átlagok kifejezetten félrevezetőek. És hogy ugyan rekordot döntöttek a megtakarítások, ám ebből nyilván nem jutott mindenkinek – a magyarok döntő többsége továbbra is elég nehezen jön ki a fizetéséből.
Megemlítették, nemrégiben szakértők megállapították, hogy a növekmény gyakorlatilag egy szűk rétegre koncentrálódik, egyetlen százalék fölöz le szinte mindent. Olyan dinamikusan nő a koncentráció, hogy a leggazdagabbakkal foglalkozó szolgáltatók közül többen is feljebb húzták azt a határt, amennyi pénz felett hajlandóak valakivel foglalkozni – jegyezték meg.
A cikkben azt is részletezik, hogy miből jöhetett össze a vagyongyarapodás. Kiemelték, hogy hirtelen tízmilliárdok áramlottak Babakötvénybe, miután 2023. december 1-jétől 17,5 százalékra nőtt a 2032/S jelzésű kamata. Volt, aki egymilliárd forintot fektetett ide – tudta meg a portál. Számításuk szerint ekkora összegnél
Arra is kitértek, nem árt tudni, hogy mindannyiunk zsebéből irányítják a leggazdagabbakhoz a pénzt, hiszen az állampapírok után fizetett kamat a költségvetést apasztja.