Gazdaság

Szijjártó: Komoly nemzetközi nyomás éri a magyar kormányt, hogy ne engedje be a Huawei-t

MTI / Mónus Márton
MTI / Mónus Márton

A kormány feladata, hogy Magyarország kimaradjon az Európára leselkedő recesszióból és továbbra is gazdasági növekedési pályán maradjon – mondta a külgazdasági és külügyminiszter szerdán a Várkert Bazárban a Huawei European Innovation Day nevű rendezvényen az MTI tudósítása szerint.

Szijjártó Péter közölte: Európa gazdasági recesszió fel rohan és a kontinensen súlyos biztonsági válság van. Csak úgy lehet a magyar gazdaságot ebben az európai recessziós környezetben növekedési pályán tartani, hogy ha folyamatosan képesek vagyunk munkahelyteremtő beruházásokat vonzani Magyarországra, és képesek vagyunk folyamatosan emelni a magyar gazdaság technológiai színvonalát – jelentette ki a miniszter. Hangsúlyozta: ezekben a törekvésekben a kínai vállalatok kiváló partnernek bizonyulnak, és a beruházásaik révén ebben a nehéz gazdasági helyzetben is támogatják a kormány törekvéseit.

A tárcavezető jelezte: mostanra a világon végrehajtott beruházások 70 százaléka mögött keleti vállalatok és keleti tőke, míg a 30 százalékuk mögött nyugati befektetések állnak. A nagy kínai vállalatok egyre komolyabb piaci részesdésekre tesznek szert Európában és beruházásaikon keresztül növelik a jelenlétüket is, mondta Szijjártó Péter.

Magyarországnak érdeke ebben a környezetben az, hogy minél több nagy kínai beruházás jöjjön hazánkba

– tette hozzá. Magyarországon gyárthat akkumulátort a kínai CATL, ami minden idők legnagyobb hazai beruházása és Európában is a legjelentősebbek közé tartozik. Ugyanakkor „különös előnyöket jelent” a Huawei kutatási központja, amely Budapesten üzemel és a logisztikai központjuk is Biatorbágyon. Szijjártó Péter szerint a keleti nyitás politikájának eredménye, hogy ahogy 2020-ban, úgy idén is Kínából érkezik a legtöbb beruházás Magyarországra.

Leszögezte: Magyarország a jövőben sem fogja diszkriminálni a beruházásokat végrehajtó vállalatokat az alapján, hogy milyen országból jön. „Egy dolog számít: a beruházó vállalatoknak tiszteletben kell tartaniuk a törvényeket és a jogszabályokat” – fogalmazott a tárcavezető. Hozzátette, ez az elv érvényesül akkor is, amikor „komoly nemzetközi nyomás” helyeződik a magyar kormányra, hogy ne engedje be a Huawei-t, „számunkra azonban büszkeség a Huawei beruházása” – emelte ki. A miniszter emlékeztetett arra, hogy a kínai telekommunikációs cég 15 éve van jelen Magyarországon, és az első olyan kínai vállalat, amellyel stratégiai megállapodást kötött a kormány. (MTI)

Kiemelt kép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Huawei Technologies 15 éves magyarországi jelenlétének és európai fennállásának 20. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen a II. kerületi Haris Parkban 2020. október 20-án. MTI/Mónus Márton

Ajánlott videó

Olvasói sztorik