Az MSZP társelnöke az általános forgalmi adóról szóló törvényt módosításaná. Törvényjavaslata lényege, hogy a tüzelőanyagok közül:
- a tűzifa,
- a brikett,
- a földgáz (hétköznapi kereskedelmi formában pl.: PB palack)
- az egyetemes villamos-energia és földgázszolgáltatás
áfakulcsa 27 százalékról 5 százalékra csökkenne. Tóth Bertalan szerint ez az adócsökkentés egy család számára több tízezer, akár százezer forint megtakarítást is jelenthet csak a fűtési szezon alatt.
Az ellenzéki politikus lemodellezte, hogy az áram és a földgáz esetében mit jelentene a módosítás.
Tóth Bertalan felidézte, hogy Németország az áram és a földgáz esetében is áfacsökkentést hajtott végre. Szerinte a módosítás azért szükséges, mert Magyarország egy soha nem látott megélhetési katasztrófa küszöbén áll: folyamatos drágulással, kétszámjegyű inflációval, harmatgyenge forinttal, a nemzetközi környezetnek kitett gazdasággal, energiaár-robbanással.
Szerinte a kormány által bejelentett áram- és gázáremelés váratlanul érte a lakosságot, hiszen Orbán Viktor még július 7-én is arról beszélt, hogy a rezsicsökkentést mindenképpen megvédik. A rezsicsökkentés korábban ismert formájának felszámolásával az „átlagfogyasztás felett” az áram ára kétszeresére, a földgázé pedig hétszeresére emelkedett, a magasabb árakra pedig szintén 27%-os áfakulcs rakódik.
Tóth Bertalan felháborítónak tartja, hogy a az Orbán-kormány ezzel a több százmilliárd forintra rúgó többletbevétellel akarja befoltozni az összetákolt költségvetésen szaporodó lyukakat.
Az MSZP társelnöke szerint a lakossági földgáz- és villamosenergia-szolgáltatás drasztikus drágulása után az alternatív tüzelőanyagok, fűtési rendszerek ára is meredeken emelkedni kezdett, hetekkel a fűtési szezon előtt tűzifát beszerezni szinte lehetetlen kihívás. A 2021-es árakhoz képest mintegy 30 százalékkal drágult a
tüzelőnek szánt minőségi fa, a szakértők szerint őszre, a fűtési szezonra már 50 százalékos lehet az áremelkedés.
A kereslet az értékesítők szerint mintegy háromszorosára nőtt tavalyhoz képest. A korábban kedvelt fabrikett is hiánycikk lett, ára pedig a tavalyihoz képest másfél-kétszeresére nőtt. A szállítást is sok helyen csak szeptemberre, októberre ígérik, ráadásul sok kereskedő csak az időpontra vállal kötelezettséget, az árra nem.