Gazdaság

Jövőre 11 százalékra csökken a kisvállalkozási adó

A választási értékhatára viszont a triplájára nő.

Jövőre még kedvezőbbé válik a kisvállalati adó (kiva), mértéke 11 százalékra csökken, választási értékhatára a triplájára nő, a Pénzügyminisztérium kiva-kalkulátorral segíti az adózási forma választását – tájékoztatta Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár az MTI-t.

A kiva választásával az áttérésre jogosult, foglalkoztatottal rendelkező cégek több mint a 70-80 százaléka, több tízezer vállalkozás jobban járna a tárca szakértőinek elemzése szerint – mondta az államtitkár, aki hozzátette, hogy az adótanácsadók szerint a kivát választó cégeknél több mint harmadával csökkenthető a foglalkoztatás adóterhe. Izer azt mondta: szinte biztos, hogy a kiva a legjobb választás ott, ahol a cégvezető már most látja, hogy a bértömeg nagyobb lesz a nyereségénél, vagy a cég növekedésre fordítja vissza a nyereségét.

Az államtitkár megjegyezte, hogy a kivások táborát jövőre nemcsak az adó mértékének 12-ről 11 százalékra csökkentése bővítheti, hanem az a még kihirdetés előtt álló pénzügyminisztériumi javaslat is, amely a kiva választásának bevételi (és mérlegfőösszeg) értékhatárát egymilliárdról hárommilliárd forintra emeli, illetve a kiva körben maradás árbevételi plafonját, 3 milliárdról 6 milliárd forintra emeli.

Az államtitkár elmondta, hogy a 11 százalékos kiva kiváltja a 9 százalékos társasági adót, a 15,5 százalékos szociális hozzájárulási adót és az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást is, egyben adózatlanul hagyja a cégnél maradó nyereséget.

A kiva választását a jelentős bérköltséggel rendelkező cégeknek, amilyenek többek között az informatikai, mérnöki, tanácsadási, oktatási, egészségügyi ágazat szereplői, illetve a nyereségüket visszaforgató, növekedni képes vállalkozásoknak érdemes megfontolni – jegyezte meg Izer Norbert. A kalkulátor a kormány honlapjáról letöltve, Excel-formátumban érhető el.

Kiemelt kép: Illyés Tibor/MTI

Ajánlott videó

Olvasói sztorik