A Figyelőnek az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke azt mondta, a törvény szerint a Költségvetési Tanács (KT) tagjainak (az ÁSZ, az MNB, illetve a KT elnökének) a gazdaságpolitikai kérdéseket véleményezniük kell. Aki tehát ezért bírálja őket, az vagy nem ismeri a törvény, vagy ezen előírások be nem tartását várja el. Márpedig Domokos László véleménye most az, hogy 2012-től fokozatosan talpraállt az ország, erről 2013-ban „papírt is kapott”, kikerült az Európai Unió túlzott deficit eljárása alól. 2013-tól a „kibontakozó gazdaságpolitika” a fenntartható növekedés felé vitte az országot.
Vége az aranykornak
A folyamat csúcspontját, az úgynevezett „aranykor” tetejét 2018-ban érte el. Az ország akkor „kegyelmi állapotban” volt. Az ÁSZ, majd a KT akkor, a 2019-es költségvetés vitájában figyelmeztette a parlamentet, hogy készülni kell a visszaesésre, a lassulásra, ehhez kell alakítani majd a költségvetést. Mint mondta, ezt sok lépés szolgálta, de
és a munkaalapú gazdaság összekapcsolása ezzel az anticiklikus gazdaságpolitika folytatásának is fontos eleme.
Korábban Matolcsy György arról írt, hogy az aranykor csak most kezdődik.
Óriási kockázatok a hiteleknél
A lakossági hitelállomány megnőtt, a hitelek közül leginkább a fogyasztási, áruhitelek mennyisége ugrott meg, drasztikusan, mert egyszerre többet is felvesznek az embereknek. Domokos László azt óriási kockázatnak tartja, hogy általában olyanok vesznek fel személyi kölcsönöket, akik hónapról hónapra élnek. Szerinte fontos lenne, hogy a családok is készítsenek költségvetést, annyi hitelt vállaljanak, amennyit biztonsággal törleszteni tudnak.
Kérdéses a kórházak adóssága
Az egészségügy helyzetéről azt mondta: fenntartja véleményét, hogy az intézmények a számvitel alapszabályait, a törvényi előírásokat sem tartják be, ezért nem lehet biztonsággal megmondani, mennyi valójában a kórházak adóssága.
Szerinte a törvényi előírásokat a gazdálkodásban ugyanúgy be kell tartani, mint az orvos-szakmai protokollokat a gyógyításban. Úgy vélte, az egészségügy bizalmi terület.
Ha azt látjuk, hogy a gazdálkodási elvárások minimumát sem követi a legtöbb intézmény, bízhatunk-e abban, hogy a szakmai protokollokat maximálisan betartják? A betegek alapvető érdeke, hogy a kórházak betartsák a gazdálkodásukra vonatkozó előírásokat.
Kiemelt: MTI/Balogh Zoltán