Gazdaság

57 tagú áfacsaló bűnbandát kapcsoltak le

Nagyszabású áfacsalás ügyében érintett bűnszervezet 57 tagját fogtál el Belgiumban, Németországban, Spanyolországban és Portugáliában, akik Magyarország mellett több uniós tagállamban is tevékenykedtek, közölte az uniós ügyészségi együttműködési szervezet (Eurojust) pénteken.

Az európai uniós országok illetékes hatóságainak a terrorizmus, valamint a több uniós tagállamot érintő súlyos és szervezett bűncselekmények felderítésében segítő, hágai központú uniós szervezet tájékoztatása szerint a bűnözői csoport Magyarországon, Belgiumban, Bulgáriában, Németországban, Spanyolországban, Olaszországban, Portugáliában és Romániában tevékenykedett.

Tagjai főként német, spanyol, olasz és portugál állampolgárok, akik Európát átívelő számítógépes hálózatot hoztak létre annak érdekében, hogy máshová irányítsák a Spanyolországban a jogellenesen létre hozott profitot. A bűnözőknek sikerült elkerülniük a spanyolországi áfa-befizetéseket, az áfa-visszatérítéseket pedig a más tagállamokban létrehozott vállalatokon keresztül, azok hamis üzleti tevékenységének színlelésével igényelték vissza.

A nyolc érintett tagállam hatóságainak bevonásával április végén egy időben több mint száz házkutatást hajtottak végre, ami Belgiumban és Portugáliában egy-egy, Németországban 3, Spanyolországban 52 ember letartóztatásához, bankszámlák befagyasztásához, valamint tárgyi eszközök, számítógépek, jelentős készpénz és luxusautók lefoglalásához vezetett. Becslések szerint a bűnszervezet tagjai több mint 17 millió eurót csaltak el mintegy két év leforgása alatt.Az említett áfacsalási módszer főként kis helyigényű, nagy értékű termékek, pl. számítástechnikai alkatrészek, mobiltelefonok forgalmazásához kötődik. Mivel az EU tagállamok közötti szállítás forgalmiadó-mentes, az áfa értéke akkor adódik a termék árához, amikor azt eladják, a forgalmi adót azonban nem fizetik be az illetékes kormánynak a csalók.

Az elmaradt adóbevétel mellett további veszteség keletkezhet, amikor ugyanezt az árut a lánckereskedelem egy másik résztvevő cége reexportálja, és visszaigényli a be sem fizetett áfát. Ezt a módszert körhinta-csalásnak nevezik, mivel többször megismétlik, így növelve a profitot.

Kiemelt kép: Europress

Ajánlott videó

Olvasói sztorik