Tanácstalan emberek állnak sorba csütörtök kora reggeltől a Tokaj és Vidéke Takarékszövetkezet miskolci fiókja előtt, hogy pénzükhöz, vagy legalábbis annak egy részéhez jussanak, a pénzintézet az Észak-magyarországi Regionális Bank (ÉRB) Zrt. érdekeltségébe tartozik.
A Magyar Nemzeti Bank több évtizedes visszaélés-sorozatot gyanít a Buda-Cash Brókerháznál, ezért kedden azonnali hatállyal felfüggesztette működési engedélyét, és a brókerházzal összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bank (DRB) bankcsoporthoz tartozó négy banknál, így az ÉRB-nél is korlátozó intézkedéseket rendelt el.
Fotó: MTI/Vajda János
A miskolci székhelyű ÉRB öt takarékszövetkezet, a kazincbarcikai székhelyű “TAKARÉK” Szövetkezeti Hitelintézet, a Tokaj és Vidéke, az Abasár és Vidéke, a Létavértes és Vidéke, valamint a Pocsaj és Vidéke Takarékszövetkezet egyesüléséből jött létre. A hitelintézet Észak-Magyarország több településén, Debrecenben és környékén, valamint Budapesten is rendelkezik fiókokkal.
A miskolci fiók előtt sorban álló mintegy félszáz ember csütörtökön azzal szembesült, hogy hatvanezer forintot vehetnek fel számlájukról délelőtt 10 órától. Ezt a korlátozást többen is nehezményezték, miként azt is, hogy bankkártyájukkal vásárolni sem tudnak, miként pénzt sem tudnak felvenni, az ATM ugyanis nem működött a fióknál.
Pécsett is sorban álltak
Mindenhol legalább két tucatnyian álldogáltak a hidegben, hogy bejussanak a bankba. Volt, ahol erre legalább 2 órát kellett várniuk az ügyfeleknek – jelentette tudósítónk. Mindenki tudta, hogy legfeljebb 60 ezer forinthoz juthat hozzá. Volt, aki azt is tudni vélte, hogy a lekötött betétek tovább kamatoznak, ha most nem nyúlnak hozzá.
A várakozók többsége egyébként már utánanézett, hol fog új számlát nyitni. Az új ügyfelekre a konkurencia is felkészült. Az egyik pécsi OTP-t szabályosan megrohamozták a DRB ügyfelek, de még a szomszédos postán is bankolási lehetőségekkel bombázták a pécsieket.
Óriási bajban a banki ügyfelek
Mint ismert, az MNB visszaélésgyanús esetek miatt kedden azonnali hatállyal felfüggesztette a Buda-Cash Brókerház működési engedélyét, és ezzel együtt a hozzájuk tartozó DRB bankcsoport négy tagjánál is kifizetési tilalmat rendeltek el.
A gyanú szerint az elmúlt tíz évben meghamisították az adatszolgáltatást, amelyből 100 milliárdos kár keletkezhetett.
A Buda-Cashhez tartozó DRB bankcsoport ügyfelei nem tudnak hozzájutni a pénzükhöz. Több mint ezer cég, önkormányzatok és magánszemélyek érintettek. Összesen 120 ezer ügyfél.
Fotó: MTI/Sallmayer Gábor