A csúcsnyereségek alapjául szolgáló bevételek jelentős része csak átutazik Magyarországon, és a belőlük származó profit gyakran valamelyik adóparadicsomban landolva kerül a tulajdonosokhoz. A célországok között csak a harmadik legnagyobb Magyarország, amelyet e pénz túlnyomó része elhagy – derül ki a Népszabadság felméréséből, amely az Opten Kft. segítségével készült.
Ingatlanmogul vezeti a listát
Az első helyezett Jersey-t az offshore jellegű Kimag Investments Kft. ott bejegyzett anyavállalatának utalt egymilliárd dollár (221 milliárd forint) osztalék juttatta a dobogó tetejére. A nálunk ismeretlen cég az Egyesült Államokban és Nagy Britanniában tevékenykedő ingatlanos, Nathan Kirsh érdekkörébe tartozik, de itt szerepel a Mol egyik egyik titokzatos tulajdonosa, a Magnolia 2-3 milliárd forintos osztalékkal.
A 2013-ban tőlünk csúcsosztalékként kiutalt 2500 milliárd forint több mint fele esetén a célország kiválasztásában komoly szerepet játszhatott az adóelkerülési szempont. Az első száz közül 28-ról volt ez elmondható.
882 milliárd ment offshore-tulajdonoshoz
A Magyarországon tavaly kiutalt száz legnagyobb osztalék Magyarországon kívül a világ 25 államába került. Ezek közül 12 azonosítható kizárólag vagy jellemzően adómérséklési helyszínként.
Az adótakarékossági jegyeket szintén magán viselő Audi-átutalást leszámítva a több mint 1500 milliárdos kiutalás többsége, 882 milliárd forint offshore jellegű tulajdonoshoz került.
2012-es tevékenysége után messze a legnagyobb hazai osztalékot, közel 900 milliárd forintot az Audi Hungaria fizette, de a pénz első körben egy kis magyar anyavállalathoz került, amely az összeget vételárként egy belga társvállalathoz utalta. Mivel az összeg nem osztalékként került ki, ezt nem vették be az összesítésbe.