A Jutarnji list nevű horvát napilap internetes oldalán azt írta, hogy Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter elégedetten hagyta el a tárgyalások helyszínét. “Elégedett vagyok azzal az iránnyal, amely felé a tárgyalások fejlődnek. A horvát cél az, hogy az INA erős vállalat legyen, amely sikeresen fejlődik. Mindent összevetve a magyarok célja is ez” – mondta a politikus. A tárgyalások után a magyar fél nem nyilatkozott a sajtónak, a horvát lap szerint “beültek az autóba és távoztak”.
Tárgyalás a tárgyalásról
A tárgyalások a horvát kormány közleménye szerint a további megbeszélések menetéről és témáiról szóltak. “A felek megegyeztek a tárgyalások menetéről és módjáról, megbeszélték, hogy havonta találkoznak majd, hogy a tárgyalások anyagait előre eljuttatják egymásnak, így minden javaslat akkor tekinthető megbeszéltnek, amikor írásban átadják, és amikor mindkét fél összeegyezteti saját előírásaival és alapdokumentumaival. Új pontot akkor lehet kezdeni, amikor az előzőről a tárgyalást befejezték. A tárgyalások ideje alatt nem lesznek a felek között nem hivatalos találkozók”.
Abban is megegyeztek, hogy a tárgyalásokon a vállalati vezetés jövője, a kiadások irányítása, a bevételek befektetése és elosztása, a kutatások, a vezetékek fejlesztése és gyártása, az olaj és olajszármazékok beszerzése és átdolgozása, az olajszármazékok eladása és a gázüzletág is témaként szerepel. Közös célnak nevezték a befektetések növelését, az üzletvezetés hatékonyságát és az INA nagyobb hozzájárulását a horvát gazdasághoz.
Tárgyalásról ügyészségre?
A horvát fél nevében Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter, valamint a horvát állami vagyonkezelő iroda vezetője, Mladen Pejnovic vett részt a tárgyaláson, a Molt az igazgatótanács alelnöke, Csányi Sándor és Áldott Zoltán, az INA igazgatósági elnöke képviselte. A Jutarnji List előzőleg azt írta, hogy a megbeszélés után Csányi Sándornak meg kell jelennie a rendőrségen, ahol egy 2010-es ügyben hallgatnák ki. Arra a kérdésre kellene válaszolnia, hogyan vásárolta meg a Mol az INA részvényeinek 1,6 százalékát a cseh J&T banktól. Az INA részvényeinek 49,08 százaléka a Molé, a horvát kormány pedig 44,84 százalékos tulajdonosa a horvát olajipari vállalatnak.