A nemzetközi hitelminősítő közölte: a stabil kilátás azt tükrözi, hogy a magyar olajipari vállalat jelenlegi osztályzata – amely megegyezik a magyar szuverén besorolással – a cégre jellemző pozitív adósmegítélési tényezők alapján akkor is fennmaradhat, ha a Standard & Poor’s egy fokozattal “BB” szintre rontaná Magyarország államadósi osztályzatát.
A magyar szuverén minősítésre – amelyet az S&P a múlt héten sorolt át a mostani, befektetésre már nem ajánlott kategóriába – további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes.
A hitelminősítő a Mol-megerősítéshez fűzött pénteki elemzésében közölte, hogy véleménye szerint az osztályzat 2012-ben “nyomás alá kerülhet”, de elsősorban akkor, ha azoknak az országoknak a hitelképességében bármilyen változás bekövetkezne, amelyekben a Mol tevékenykedik.
Ugyancsak nyomást gyakorolna a Mol osztályzatára, ha Magyarország szuverén osztályzata egynél több fokozattal romlana, ha romlana Horvátország besorolása, illetve ha szűkülne a cég hozzáférése a tőkepiaci vagy banki finanszírozáshoz.
Mindemellett felvásárlások vagy jelentősebb osztalékfizetések is megterhelnék a vállalat besorolását, ezeket azonban a Standard & Poor’s “valamelyest valószínűtlennek” ítéli, tekintettel a cégcsoport pénzügyi politikájára és a bizonytalan környezetre.
A S&P a Mol tevékenységi országainak osztályzatai, illetve osztályzati kilátásai miatt jelenleg nem lát lehetőséget a cég felminősítésére – áll az elemzésben.