Magyarországon is ez adhat okot a további kamatemelésre – mondta Háda Bálint, a befektetési tanácsadó cég vezető elemzője csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
A kormány februárban bejelentendő gazdasági intézkedéseivel kapcsolatban úgy vélekedett: később dőlhet el, hogy sikerül-e hosszú távon is megoldani a problémákat, és ezzel elkerülhető-e Magyarország további leminősítése.
A várható intézkedésekről eddig megjelent információk piaci fogadtatása pozitív – mondta, de hozzátette, hogy az intézkedésektől várt 600 milliárd forint megtakarítás a korábbi kommunikációtól eltérően nem 2011-ben valósul meg, hanem három év megtakarítása.
A Quaestor szakértői arra számítanak, hogy a 2010-es 0,9 százalékos várható növekedési ütemet az idén 2,1 százalékos növekedés követheti. A cég írásos elemzése szerint kockázatot jelent továbbra is a gyenge hitelezés, illetve a beruházások alacsony szintje.
A húzóerőt továbbra is az export és az ipar jelenti. A kismértékben javuló munkaerő-piaci környezet mellett a kormányzati intézkedések lakossági jövedelmeket érintő része a fogyasztást támogathatja.
Az elemzők szerint béroldalon egyelőre nem várható számottevő inflációs nyomás. A továbbiakban az élelmiszerek, valamint a benzin drágulása fokozatosan beépülhet az árakba és ehhez jön még a kormányzati intézkedések árfelhajtó hatása is. Így jövőre tovább távolodhat az inflációs céltól az árindex.
A befektetési tanácsadó cég megítélése szerint a Magyar Nemzeti Bank folytathatja az óvatos, kisléptékű kamatemeléseket néhány hónapon keresztül. Bár a jegybank döntéshozói testülete átalakul, a nemzetközi hangulatban bekövetkező esetleges törés, a fejlett piaci kamatemelési várakozások felerősödése nem engednek teret a kamatcsökkentésre.