A növekedés nem haladja meg ugyan az előző évi tendenciákat, ám megjegyzik, hogy a romló fizetési morál már most is megfigyelhető nemzetközi és magyar viszonylatban is, a válság várhatóan 2009-ben éri el tetőpontját.
Az MTI-nek kedden eljuttatott összeállítás szerint a leginkább kockázatos iparágak közé változatlanul az építőipar, valamint a kis- és nagykereskedelem tartozik.
A felszámolási eljárások száma 11,67 százalékkal, a végelszámolások száma pedig tíz százalékkal növekedett. Nem változott a helyzet a „igazi csődeljárások” számát tekintve, amelyek a vállalkozások fizetőképességének helyreállítására, azaz azok megmentésére irányulnak. Ilyen eljárások továbbra is rendkívül alacsony számban indulnak. Az év első kilenc hónapjában mindösszesen 12 ilyen eljárás indult Magyarországon.
A fizetésképtelenségi eljárások ágazati számának vizsgálatából kiderül, hogy az összes fizetésképtelenségi eljárás 26 százalékát kereskedelmi vállalkozások, további 17 százalékát építőipari cégek ellen indították az év első kilenc hónapjában. Az eljárás alá vontak között turisztikai, ingatlangazdálkodási, valamint gépjárműipari vállalkozások vannak még nagy számban.
A földrajzi eloszlást vizsgálva kiderül, hogy 2008 első kilenc hónapjában a legtöbb eljárást a fővárosban, Pest megyében, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében folytatták. Budapesten az eljárások 31 százalékát, Szabolcsban pedig 10 százalékát indították. Az eljárások százalékos megoszlásához hasonlóan a hazai vállalkozások 40 százalékát is a fővárosban regisztrálták.