Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke úgy vélte: lehetséges a keresetek növelése 2009-ben. Elmondta, hogy információik szerint a vállalatok a gazdasági szektorok jelentős részben bérnövekedést terveznek 2009-re. A munkavállalói oldal szerint a béremelés mértékéről a jelenlegi válsághelyzetet figyelembe véve kell tárgyalni, ám abból nem lehet kiindulni, hogy nem tudjuk, mit hoz a jövő.
Moratóriumot is akarnak
Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára összefoglalta a munkaadói oldal álláspontját. Ennek főbb elemei a 69 ezer forintos minimálbér, a körülbelül féléves tárgyalási moratórium és a garantált bérminimum rendszerének megszüntetése. Hozzátette: nem kívánnak az átlagkereset változásának mértékére pozitív javaslatot tenni.
Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára felvetette, hogy béren kívüli elemeket is be lehetne vonni a tárgyalásba. Ezt a másik két fél is támogatta, ám a szakszervezeti oldal hangsúlyozta: nem fogják munkajogi előnyökért „eladni” a béremelési követelést.
Nem tudni, mit hoz
A munkavállalói oldal szerint lehetséges a keresetek növelése 2009-ben, és a béremelés mértékéről a jelenlegi válsághelyzetet figyelembe véve kell ugyan tárgyalni, ám abból nem lehet kiindulni, hogy nem tudni, mit hoz a jövő.
A munkaadói oldal a 69 ezer forintos minimálbér mellett, mintegy fél éves tárgyalási moratóriumot, és a szakképesítéshez kötött, garantált bérminimum rendszerének megszüntetését javasolta, megerősítve, hogy nem kívánnak az átlagkereset változásának mértékére pozitív javaslatot tenni.
Kormányzati ajánlataként 72.900 forintos minimálbér hangzott el, hangsúlyozva, hogy a bérajánlás nem a kormány feladata.