Ismét a Kánaánban érezhették magukat a magyar bankok: jelentős növekedés mellett rukkoltak ki újabb rekordszintű eredménnyel 2004-ben. Az idei év kezdetén aztán sokan – még saját maguk is – temették a pénzintézeteket, ám a valóság megint rácáfolt erre; lehet itt bankadó, csökkenhet a vártnál gyorsabban az alapkamat, a bankok adózott profitja június végén így is 27 százalékkal felülmúlta az egy évvel korábbit.
ÚJABB REKORD. A tavalyi 275,2 milliárd forintos adózott eredmény 57,8 százalékkal szárnyalta túl a 2003. évi adatot a szektorban, az adózott eredményre vetített tőkejövedelmezőség (ROE) pedig a 2003-as 17,06 százalék után 2004-re 23,4 százalékra emelkedett. Ez az érték közel háromszorosa az Európai Unió régi tagországaiban mértnek. A pénzintézetek jövedelmezőségükért komoly köszönettel tartoznak a makrohelyzetnek: a 2003 végén az „egekbe” emelkedő jegybanki alapkamatnak köszönhetően a betétekre fizetett és a hitelek után kért kamatok közötti marzs mindössze 19 bázisponttal csökkent tavaly, s 3,91 százalékos átlagos mértéke jócskán elüt az EU régi tagországainak 1,2 százalék körüli mutatójától. A növekedés kulcsa – igaz, visszaeső dinamikával – továbbra is a hitelezés, ezen belül is a lakossági üzletág volt. A drága forintforrások elősegítették a deviza alapú konstrukciók előretörését a lakossági hiteleknél is, ahol a 2002. évi 3 százalékról 14,6 százalékra ugrott az arányuk. A növekvő keresletet jórészt a bankok hajtják, ami nem meglepő: a devizahiteleken sokkal jobban tudnak keresni, hiszen a kihelyezési kamatszint harmadába, negyedébe kerül számukra a devizaforrás előteremtése.
A biztosítók eközben kissé ellentmondásosan muzsikáltak. Míg díjbevételük először mutatott az inflációnál alacsonyabb növekedést, a társaságok minden eddiginél nagyobb, 50 milliárd forintos adózás előtti profitot értek el, amelyből rekordösszegű, közel 25 milliárdos osztalékot fizettek ki tulajdonosaiknak. Az eredmény ugyanakkor kevesek sikere: a piacon működő 29 biztosítóból tavaly még mindig csak 15 tudott nyereséges évet zárni.
A díjbevétel-növekmény elmaradása révén hazánk egyre inkább hátrányba kerül a régió egyéb országaival szemben – míg nálunk az egy főre jutó biztosítási díjbevétel 287,3 dollár volt tavaly, addig például Csehországban egy átlagpolgártól már 430,5 dollárnyit szedtek be. A verseny ugyanakkor egyre élesebb; a rangsor első hat helyezettjének díjbevétel alapján számolt együttes piaci részesedése egy év alatt 83,13 százalékról 79,73 százalékra mérséklődött. A kötelező biztosítások piacán folytatódó díjháború mellett a bevételek megcsappanásában komoly szerepet játszott az is, hogy tavaly a kormány már nem támogatta a mezőgazdasági biztosításokat. Erősödő kihívás a „régi motorosoknak”, hogy a kilencvenes évek elején kötött életbiztosítási szerződések egyre inkább kifutóban vannak.
A TŐZSDE HÁTÁN. Az utóbbi két év látványos tőzsdei áremelkedése nyomán nem telt ki a hét szűk esztendő a hazai brókerszakmában: a kitűnő eredményeket egyértelműen a tőzsde szárnyalásának köszönhetik a brókercégek. A BUX 57 százalékos emelkedésével párhuzamosan 40 százalékot nőtt a forgalom, ami azt jelenti, hogy kizárólag a drágulás okozta a felfutást, s darabra kevesebb papír fordult meg a virtuális parketten, mint az előző évben. Ám mivel a hazai brókercégek jutaléka az árfolyamértéken alapul, a növekedés kézenfekvő.
A szektor teljesítményének értékelését egyre jobban nehezíti, hogy az univerzalitás jegyében a bankok beolvasztják brókercégeiket. Sokatmondó adat, hogy míg 2003 végén még 24 befektetési vállalkozás szolgáltatott adatot a pénzügyi felügyelet számára, tavaly számuk 18-ra csökkent. A szektor összesített számai a beolvadások miatt csalókák, így a szektor 210 millió forintos tavalyi vesztesége is félrevezető. Ez ugyanis egyetlen banki hátterű vállalkozás – logikus feltételezés, hogy a K&H Equities – mínuszának tudható be. Amúgy a 18 adatszolgáltatóból 14 nyereséget termelt, összesen 3,72 milliárd forintot. A szektor mérlegfőösszege tavaly 20 százalékkal esett vissza, ám ha a reálisabb összehasonlítás végett a bázisból kihagyjuk a piacról kivonulókat, akkor 21,7 százalékos növekedést találunk.
Az idén a dübörgő tőzsde okán még jobb évre számíthatnak a brókercégek, s a szektor kedvező kilátásait mutatja az is, hogy – hat év után először – két új hazai brókercég is megkezdte működését.