A forint 50 bázisponttal 10,49 százalékra gyengült a +/-15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán.
Átlagos forgalomról számoltak be hétfőn a devizapiaci üzletkötők, a forint már reggel gyengébben nyitott a régiós valuták, különösen a zloty romlása miatt. Az euró 252,50 és 253,20 forint között ingadozott egész nap.
Szűk sávban, de nyolc havi rekordmagasságban kereskedtek a dollárral, a délután jegyzett 201,30/40 forintos árfolyam mintegy 50 fillérrel volt a 200,80/90 forintos pénteki árfolyam felett.
A 25 bázispontos jegybanki alapkamat csökkentés nem hatott a devizapiacon, az állampapírok keresletét azonban kissé felélénkítette, s a kereskedők a márciusi boom visszatérésére számítanak. A hozamok minden lejáraton csökkentek, az egy évnél rövidebb futamidejű papírok hozama 8-9 bázisponttal, a hosszabb lejáratúaké 5-7 bázisponttal ment lejjebb. Csütörtökön 50 milliárd forintnyi 3 éves államkötvényt kínál aukcióra az Államadósság Kezelő Központ, ezen a lejáraton 7,28 százalékos referenciahozam alakult ki hétfőn.
Az overnight és a tomnext kamatok 30-40 bázisponttal 7 százalékra süllyedtek, a hosszabb lejáratokon 3 hónapig bezárólag az új jegybanki alapkamat 7,25 százalékos értékét veszi fel a piac. Az egyéves kamat 7,15/20 százalékos szintje mintegy 10 bázisponttal került lejjebb a kamatdöntés előtti helyzethez képest.
A piacon úgy vélik, hogy az MNB inflációs jelentésében foglaltak értékelése hosszabb időt vesz igénybe, s bár az első reakciók inkább pozitívak, általánosnak mondható az a vélemény, hogy ezután néhány hónapig nem lesz mód tovább csökkenteni a jegybanki kamatot. A várakozások szerint az év végéig legfeljebb még egyszer 25 bázisponttal mérséklődhet az alapkamat a forint nagyobb sérelme nélkül.
A következő napokban nagy szerep jut az EU-alkotmányról május 29-re kiírt francia népszavazásnak. Ha az igenek túlsúlya látszik megszilárdulni, az euró/forint kurzus 250-hez, ha a nemeké, akkor 255-höz közelíthet – vélik a piacon.