– így „kedveskednek” az energetikai cégeknek a politikusok.#<# A legnagyobb fricska kétségkívül akkor érte a külföldi tulajdonban levő - és a budapesti tőzsdén is jegyzett - szolgáltatókat, amikor az év elején a hivatalos áremelésről értesültek. Míg az erőművek közel 20 százalékos emelésre kaptak lehetőséget és a nagykereskedői szerepet betöltő Magyar Villamos Műveknek (MVM) is 13 százalékos drágítást engedélyeztek, addig a lakossággal kapcsolatban álló villamos művek csak 6 százalékkal emelhettek. Ez nem az a fajta meglepetés, amelynek örülni szoktak, még ha valószínűsíthető az is, hogy hatékonyabb működéssel némileg javítható lenne az eredményességük. A hatékonyság javítására elsősorban az erőművek képesek, számukra mégis az inflációnál lényegesen magasabb áremelést tett lehetővé a szaktárca. Bár még az árak fölött sem tért napirendre az érintett szakma, máris újabb meglepetést készített számára a politika. A – már az Orbán-kormány idején kidolgozott – liberalizációs menetrendet elfelejtette a kabinet, és az eredetileg az idén tavaszra ígért piacnyitást bizonytalan ideig elnapolta. Az első hírek szerint 2002 elején – vagyis egy éves csúszást követően – lenne módjuk a nagyfogyasztóknak a szolgáltató kiválasztására, és ugyanakkor szűnne meg az MVM monopóliuma, vagyis attól kezdve lehetne külföldről is áramot vásárolni. Mára azonban ez a terv is a múlté, legalábbis Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium illetékes helyettes államtitkára 2003 előtt nem tud elképzelni semmiféle piacnyitást. A kormány szakemberei tehát nem akarnak semmit sem elkapkodni. A piacon olyan hangokat is lehet hallani, hogy ha már így alakult, akkor érdemes kihasználni az így nyert időt és egy valóban jó megoldást kiválasztani. Minden rosszban van valami jó is, ez kétségtelen, de a piacnyitás halogatása nem elsősorban szakmai probléma, hanem politikai. Világos, hogy – miközben az áram ára átlagosan vélhetően tényleg csökkenni fog a liberalizációt követően – a lakosság terhei növekedni fognak. Ezt pedig nem akarja a választások előtt az Orbán-kormány vállalni. Csakhogy választások mindig lesznek, és az igazi liberalizációra ezért mindig kedvezőtlen lesz a helyzet. Az pedig világos, hogy valakinek fizetnie kell a drága áramért. Ha ez nem a lakossági fogyasztó, akkor máshol kell lenyelni a békát. Ezt a szívességet vagy megteszi a „gondoskodó” állam, vagy az (ipari) nagyfogyasztókat kényszeríti erre. Mindkét megoldást alkalmazták már korábban Magyarországon, de az a rendszer nem működött.
- 23:03 Érthetetlen, miért adták meg Leroy Sané gólját Ecuador ellen
- 22:05 Ketten meghaltak, amikor egy varsói Kresz-pályára zuhant egy magánrepülőgép
- 22:01 A katasztrofális vb-szereplés után lemondta a válogatottságot a Leverkusen csatára
- 21:46 Foci-vb: Ecuador-Németország 2-1 / Curacao-Elefántcsontpart 0-2 (élő)
- 21:33 Pásztó mellett fura módon eltűnt a medréből a Zagyvát tápláló patak vize
- 21:13 Legalább 2,5 millió dollárt ér a labda, amit Diego Maradona kézzel ütött az angolok kapujába
- 21:02 Élő polip kóstolgatás nélkül is izgalmas gasztronómiai kaland, de Szöulban nem éri meg vegának lenni
- 21:01 A nap legfontosabb hírei - 2026.06.25.
- 20:50 Meccs utáni ünneplő tömegbe hajtott egy autó Mexikóban
- 20:36 Közepesre csökkentették az ország a terrorfenyegetettségi szintjét
- 20:23 Tarr Zoltán bocsánatot kért
- 20:18 Barta Sylviának összejött, ami Sebestyén Balázsnak nem: egy közös fotó Arnold Schwarzenggerrel
- 19:58 Új DPK-kezdeményezés: Orbán-szignós Nemzeti Hitvallás otthoni használatra
- 19:53 Magyar Péter: Azonnali választ várunk az ügyészségtől, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost
- 19:46 Két nyugdíjast is meggyilkolt egy nő, egyiküket elásta a hűtő alá, a másikat egy takaróba csavarta és betette a kamrába
- 10:25 „Te normális vagy, odaviszed a vak apádat, hogy megölje az apukámat?” – kifakadtak a bíróságon a lemészárolt rockzenész családtagjai
- 09:57 Magyar Péter egyetlen mondattal reagált Török Gábor kritikájára
- 20:23 Tarr Zoltán bocsánatot kért
- 17:14 Vádat emeltek Majka ellen az ittas vezetési ügyében – azt állította, hogy elhagyta a jogsiját
- 18:52 Török Gábor egy Szijjártó-idézettel válaszolt Magyar kritikájára, a miniszterelnök nem hiszi el, hogy Török nem látja a különbséget
- 13:14 Gyorsított eljárásban állítják bíróság elé a polgármestert, aki a sárgarépa kódjával lopott legót a Tescóból
- 09:26 Feljelenti Eperjes Károlyt és Csák Jánost a Kolibri Színház igazgatója
- 10:59 Navracsics Tibor nem érti a NER oligarcháit
- 15:05 Magyar Péter: Népszavazás lesz az új alkotmányról
- 12:20 Magyar Péter az Uzsoki Utcai Kórház tetejéről pár órát adott a főügyésznek, hogy számoljon be az aranykonvojügyről
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
