Nemcsak a kormány, de az elemzők is egyszámjegyű januári inflációra számítottak, ám az eddigi prognózisok nem tarthatók, az említett vágyak várhatóan legkorábban csak az év második felében teljesülhetnek.#<# Az esztendő első hónapjában a remélt 9,8 százalék helyett 10,1 százalékos volt a pénzromlás üteme éves összehasonlításban, a tavaly decemberihez képest pedig 1,5 százalékos árnövekedést regisztrált a KSH. A csalódást keltő mutatókban az élelmiszerek és a szolgáltatások vártnál erősebb, 3,2 százalékos, illetve 2,5 százalékos drágulása volt a ludas, holott a telefontarifák díja még nem is emelkedett. Jelentéktelen mértékben nőtt a háztartási energia és a tartós fogyasztási cikkek ára. Olcsóbbak csupán az üzemanyagok és a ruházati cikkek lettek.
Ezzel az eredménnyel több elemző szerint máris borul a kormány éves 5-7 százalékos prognózisa. Sőt, az elemzők eddigi 8,5 százalékos várakozását is felülmúlhatja az infláció, amely 2001 végéig akár a 9 százalékos magasságot is elérheti. Több elemző is arra figyelmeztet, hogy nem fulladt még ki az élelmiszerek árnövekedésének lendülete, ám a kulcskérdés mégis az lesz, folytatódik-e a világpiacon az olajárak mérséklődése és az euró erősödése.
A kormányzati berkekben viszont optimistán tekintenek a jövőbe: az illetékesek nem látnak okot igazi aggodalomra, a Pénzügyminisztérium számításai szerint ugyanis a 7 százalékos fogyasztói árszínvonal emelkedés biztosan tartható lesz. A kormányhivatal azzal támasztja alá álláspontját, hogy véleménye szerint az élelmiszerek már nem drágulnak jelentősen, és várhatóan az olaj ára is az inflációs prognózis alapját jelentő 24-28 dolláros sávon belül marad.