Gazdaság

SZJA VÉGHAJRÁ – Tavaszi vallomás

Az önadózó magánszemélyek szankciómentesen március 20-ig adhatják postára adóbevallásukat, amelynek kitöltése - a kormányzati ígéretek ellenére - az idén sem lett egyszerűbb.

Nem egy bonyolult keresztrejtvényt kell megfejteni, még sincs könnyű helyzetben az a több mint 2 millió önadózó, aki arra adja a fejét, hogy maga töltse ki az 1999. évi személyi jövedelemadó bevallását. Ugyan egyszerűbb esetekben – s feltéve, hogy gyorsan olvas és értelmez a delikvens – félóra sem szükségeltetik a kitöltéshez, általában azonban hosszabb időt kell erre a “nemes” feladatra szánni. Lényegesen megkönnyítheti helyzetét, aki igénybe veszi a számítástechnika kínálta lehetőségeket: az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) honlapjáról (www.apeh.hu) különösebb nehézségek nélkül letölthető az szja-bevallást ellenőrző program. S bár nálunk arra még nincs lehetőség, hogy az önadózó magánszemélyek vagy a meghatalmazásukkal dolgozó adótanácsadók elektronikus úton valljanak, a szaporodó hacker támadások miatt ez talán nem is olyan nagy baj. Hiszen bizonyára senki sem örülne annak, ha a saját adóbevallását is tartalmazó weboldalra bukkanna a világhálón. Az APEH azonban ígéri: amennyiben a biztonsági garanciák adottak lesznek, a korszerű technika alkalmazásának e téren sem állják útját. Addig is elégedjenek meg a polgárok az ingyenes bevallás-ellenőrző programmal. Aki nem bízik az adóhivatalban, az magáncégektől is vásárolhat kitöltést segítő programot; ezt az utat főként könyvelő-adótanácsadó cégek járják. Bármelyikkel is végzik az ellenőrzést, az eredmény a lényeg: az tehát, hogy számszakilag helyes legyen a bevallás. Ez pedig különösen az adót visszaigénylőknél igen fontos, hiszen ellenkező esetben nem juthatnak hozzá gyorsan a nekik járó összeghez. Másfelől, az adóhatóság a rossz összeadás, kivonás vagy szorzás miatt is “háborgatja” az adózót. Így nem csoda, hogy március elejéig több mint 12 ezer ilyesfajta letöltés történt az APEH honlapjáról. Ez érezteti is hatását, a fenti időpontig beérkezett bevallásoknak csupán 5 százaléka volt hibás, szemben a tavalyi több mint 10 százalékkal.

MELLŐZÖTT TANÁCSADÓK. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy ez a program abból a szempontból nem vizsgálja a bevallást, hogy azt a törvényi előírásoknak megfelelően töltötték-e ki. Ez ügyben az adótanácsadó segíthet, feltéve, ha megkeresik. Nálunk a fejlett országokhoz képest még elenyésző azoknak a száma, akik szakértőhöz fordulnak, pedig sokszor az általa elkért összeg minimális a fizetendő adóhoz képest, de még az adóhatóság által esetlegesen kivetendő bírsághoz, késedelmi pótlékhoz viszonyítva is. Egyszerűbb esetekben 2-3 ezer forintba kerül egy bevallás elkészítése, de a bonyolultabbakban sem éri el a tízezres nagyságrendet. “Különösen azok kérnek szakértőtől segítséget, akiknek sokféle jogcímen, több helyről van jövedelme, több társaságtól kaptak osztalékot, vagy ingatlant értékesítettek, esetleg bérbe adtak” – tudtuk meg Kereskes Anikótól, a Magyar Adótanácsadók Egyesületének alelnökétől. Aki egyébként azt tapasztalja, hogy egyre többen keresik meg az adótanácsadókat a bevallás elkészítésekor. Ebben az évben gyakori kérdés például, hogy milyen jövedelemnek számít egy meghiúsult ingatlanértékesítés esetén a foglaló, azt a bevallás melyik sorában kell szerepeltetni (Kereskes Anikó szerint ez összevonandó egyéb jövedelemnek tekintendő).

A legtöbb nyugati országban jóval bonyolultabb az szja-rendszer, gyakran már a bevallási nyomtatványon történő eligazodásnak is feltétele az adótanácsadói képesítés. Nálunk ez azért is egyszerűbb, mert az adóhatóság igen aprólékosan igyekszik megmagyarázni a bevallási csomagban lévő útmutatóban a kitöltés lépéseit, s ha mégis marad tisztázatlan kérdés, bárki felhívhatja az APEH valamelyik ügyfélszolgálati irodáját, vagy tárcsázhatja a hivatal zöld számát (06-80-660033). Igaz, ez utóbbihoz kellő kitartásra is szükség van, hiszen ezen a számon mindössze 26 munkatárs fogadja munkaidőben a hívásokat. Kérdések márpedig akadnak bőven: március elsejéig csaknem 120 ezer hívást regisztráltak a zöld számon. Sokan érdeklődtek a gyermekkedvezmény igénybevételének körülményeiről, az ingatlan-bérbeadás 1999 januárjától megváltozott feltételeiről, s ugyancsak gyakori kérdés volt, miként módosultak az adójóváírás szabályai. Mindez persze – sok más egyéb mellett – a bevallási csomag útmutatójában is szerepel.

MEGFONTOLTAN. Az APEH-nél évek óta azt tapasztalják, hogy az adózók nem sietnek – még a visszaigénylési pozíciókban lévők sem – a bevallással. Az idén március elsejéig például 2 millió feletti önadózó közül alig több mint 570 ezernek a bevallása érkezett be. Ezek jelentős része – 45-46 százaléka – visszaigénylő volt, a befizetők aránya viszont a 30 százalékot sem érte el. A hivatal egyelőre bírja a tempót: 30 napon belül kiutalja a visszaigényelt összeget. Március elejéig mintegy 2,5 milliárd forintot küldtek el a jogosultaknak.

Arra is érdemes odafigyelni, hogy az adóbefizetés végső határideje – a bevallás korábbi elküldése esetén is – március 20-a, másfelől az adó megfizetése nem mentesít az alól, hogy a polgár a bevallást időben eljuttassa a területileg illetékes adóhatósághoz.

Ezzel eleget tesz törvényi kötelezettségének, ami persze nem zárja ki, hogy bármikor ellenőrizhetik. A valóság azonban kicsit más. Kiutalás előtti ellenőrzésre azok közül választanak ki országosan csupán néhány ezret, akik tavaly több adóelőleget fizettek a szükségesnél, s most kérik vissza a többletet. Ugyanakkor a kiválasztási kritériumrendszer – ezt az APEH természetesen titkosan kezeli – nem csupán attól függ, hogy mennyi a visszaigényelt összeg. Előfordulhat tehát, hogy 1 millió forintot is átutal az adóhatóság, ha azt a kontroll-információk alapján jogosnak találja, miközben megtörténhet az is, hogy a bevallás tartalmi elemeinek vizsgálata nyomán 100 ezer forintot sem utal ki előzetes revízió nélkül. A magánszemélyt ezen kívül utólagos ellenőrzés keretében öt évre visszamenőleg is vizsgálhatják. Ahhoz, hogy ebbe a kiválasztotti körbe bárki is bekerüljön, igencsak “balszerencsésnek” kell lenni: tavaly mindössze néhány ezren estek át ilyen típusú vizsgálaton, s számuk minden bizonnyal az idén sem lesz nagyságrendileg magasabb. Viszont ahová “eljutottak” a revizorok, ott gyakran – az utólagos ellenőrzések 70 százalékában – találtak is valami szabálytalanságot.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik